Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Yazarlar Salgın sonrası yeni çalışma modellerine hazır mıyız

Salgın sonrası yeni çalışma modellerine hazır mıyız

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı

Şehirlerde ev ve iş hayatında, köklü değişikliklere neden olan covit-19’la gelen salgın bittiğinde ne olacak.

Salgınla yeni normal denilen maskeli, sosyal mesafeli hayattan eski düzene ya da düzensizliğe de diyebiliriz, dönecek miyiz?

Şimdi bu konular herkesin merak ettiği sorular.

Bu soruların cevabını öğrenmek isteyen YenidenBiz Derneği; Ipsos ve McKinsey’nin de katkılarıyla “Pandemi sonrası Yeni Çalışma Modelleri” isimli kapsamlı bir araştırma yapmış.

Görüşülen 91 firmanın çoğunluğu (%74) İstanbul merkezli olup, ortalama 25 yıldır faaliyet gösteriyor. Firmaların yaklaşık yarısı (%49) «toptan ve perakende ticaret» sektöründe, yarısından fazlası (%56) anonim şirket statüsünde. Firmaların ortalama çalışan sayısı 1152.

**

Genel görüş mevcut çalışma düzeninin salgın bittikten sonra da tam zamanlı çalışma (%74) olarak devam edeceği yönünde.

Ancak esnek tam zamanlı çalışma modeli (çalışma saatleri değişen), pandemi öncesine göre daha çok (%44) kabul görüyor.

Kadın yöneticiler işe başlama bitiş saatlerinin değişimi konusuna erkeklere göre (%65 vs. %44) daha sıcak yaklaşıyor.

Pandemi sonrası kurumlar ofis binası için yeni koşullara uygun (%56) ve/veya dönüşümlü ofis uygulaması (%48) gibi geçici çözümler ürettiler. Kurumların yaklaşık 1/10’u binayı küçültme kararı almış.

Kurumların yaklaşık yarısı (%47) pandemi sonrası terfi ve ücretlendirme prosedüründe bir değişim öngörmüyor.

Yeni beceri ve yetkinliklerin ön planda olacağı (%37) yönetim tarafından en fazla dile getirilen konu.

Yan haklarda değişiklik beklentisi her 5 yöneticiden 1’i tarafından dile getiriliyor.

Pandemi sonrası firmaların sadece %15’i çalışma modelleri açısından kalıcı değişiklik yaptığını belirtmiş.

A.Ş. statüsündeki firmalar daha çok geçici değişikliği tercih ederken (%78) Limited şirketler henüz bir değişiklik yapmadı veya kararsız.

Çalışma modelinde değişiklik yapan kurumların çalışmayı çoğunlukla (%91) iç ekibiyle gerçekleştirdiği görülüyor.

Firmalar, yeni çalışma modellerinin en çok çalışan motivasyonu, iş tatmini (%57) ve şirket verimliliğini (%57) artırma üzerinde faydası olacağını belirtiyor.

Esnek çalışma modellerinin, yöneticileri, İş Akışı ve Takibi (%67), Yeni Çalışma Modellerine Uyum (%67) başlıkları altında yer alan konularda zorladığı görülüyor.

**

Bir de IPSOS’un 27 ülkede online olarak gerçekleştirdiği bir araştırma var.

Onun sonuçlarına göre çalışan yetişkinlerin ortalama %54’ü önümüzdeki 12 ay içinde işlerini kaybetme endişesi yaşıyor.

Bu konuda endişelenme yaygınlığına bakıldığında Rusya (%75), İspanya (%73) ve Malezya’nın (%71) ilk 3 sırada yer aldığı göze çarpıyor.

Türkiye, %64 ortalama ile 27 ülke içinde önümüzdeki yıl işini kaybetme endişesi açısından 8.sırada yer alıyor.

Küresel olarak çalışan yetişkinlerin %67’si işleri için gerekli becerileri şimdiki işverenleri aracılığıyla öğrenip geliştirebileceklerini ifade ediyor.

Araştırma kapsamındaki 27 ülkeden İspanya (%86), Peru (%84), ve Meksika (%83) geleceğin işleri için işveren aracılığıyla gerekli becerilerin edinilmesinde algılanan yetenek skoru en yüksek ülkeler.

Türkiye, %58 ile bu konuda ortalamanın altında bir performans gösteriyor.

İş/yaşam dengesini sağlama (%88), özgürlük (%86), sürdürülebilirlik (%81) ve kurumlara bağlılık konularının (%78) iş yaşamının geleceğine yön vereceği düşünülüyor.

İş yaşamının geleceği konusunda çıkarımlara bakıldığında uzaktan/evden çalışma modeli (%14), dijital dönüşüm ve yatırımlar (%12), adaletin sağlanması (%7) ve esnek çalışma modelinin benimsenmesi (%7) gibi konular öne çıkıyor.

**

Görünen o ki dünyanın genelinde çalışan ve iş sahibi olanların en büyük ortak endişesi; Salgında işini ve aşını kaybetmek.

Salgından sonra nasıl bir iş hayatı görünüyor sorusunun da tek cümlelik cevabı şu; Ne ücretli çalışan ne de patron ya da yöneticiler yeni nesil çalışma şartlarına henüz hazır değil.

YenidenBiz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Yeşildere’nin dediği gibi; Değişim rüzgarları eserken bazıları duvar örer, bazıları yel değirmenleri inşa eder.

Kimlerin duvar ördüğü kimlerin yel değirmeni inşa ettiğini salgın bittikten sonra öğreneceğiz.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.