Yazarlar Hurdadan drone yapan genç

Hurdadan drone yapan genç

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde hurda malzemeler kullanarak drone (insansız hava aracı) yapan Bedran Tüner, bu ülkenin geleceğidir.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Yaşar Süngü : Hurdadan drone yapan genç
Haber Merkezi 11 Eylül 2019, Çarşamba Yeni Şafak
Hurdadan drone yapan genç yazısının sesli anlatımı ve tüm Yaşar Süngü yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


4 kilo ağırlık kaldırabilen ve yaklaşık 30 dakika havada kalabilen insansız hava aracını (drone) yapan lise mezunu 19 yaşındaki Tüner devletin desteği ile festivalde yerini almış.

Dün başlayan ve 22 Eylüle kadar İstanbul Atatürk Havalimanı’nda sürecek Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nden bahsediyoruz.

Vakti ve hali müsait olanlar geleceğe ışık tutacak bu festival yerini ziyaret etsin.

Çünkü orada bugünün değil geleceğin teknolojisi sergileniyor.

**

Festivalde ilk uçuşuna sayılı günler kalan Bayraktar Akıncı TİHA ve Kentsel hava taşımacılığında köklü bir değişiklik yapması öngörülen Cezeri Uçan Araba da ilk kez sergilenecekmiş.

Öte yandan insansız hava aracı Anka için geliştirdiği mobil oyunu büyük ilgi gören TUSAŞ, Atak helikopteri için “Operasyon Atak” oyununa imza atmış.

Atak helikopteri için geliştirilen “Operasyon Atak”, festivaldeki tanıtımın ardından 18 Eylül’de yani bugün erişime açılacak.

Oyunseverler, başardıkları görevler sonunda Atak’a yeni donanım ve kabiliyetler ekleyebiliyor.

Oyun Google Play ve App Store’dan ücretsiz indirilip oynanabilecek.

**

Geçen yıl üniversite takımlarının aralarından sıyrılarak roket ve su altı ekipleriyle başarılar kazanan NUN Okulları, “Robotik Fetih 1453” ve “İnsansız Su Altı Sistemleri” kategorilerinde iki takımla TEKNOFEST İstanbul’a katılıyor.

Bu yıl ilk defa kurulan ve Robotik Fetih 1453 yarışmasına katılacak Exnom Takımı, 9. sınıflardan 8 kız öğrenciden oluşuyor.

**

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinden bir grup öğrencinin konfetiden esinlenerek yaptıkları roket de festivalde yarışacak.

Projesi 10 ay süren roket belli bir irtifaya ulaştıktan sonra başlığını ayırıyor.

Tuz Gölü’nde fırlatılacak roketin tamamına yakınında yerli malzeme kullanılmış.

ODTÜ Teknokent araştırmacılarının arabalara kendi kendine sürüş yeteneği kazandırabilen “yarı otonom sürüş destek modülü” isimli teknolojileri de ilk kez festivalde sergilenecek.

**

Festivalde sadece gösteri ve şov yok. 4. Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı da TEKNOFEST’te toplanacak ve bilgi alışverişi yapılacak.

Kurultaya yurt dışındaki önde gelen araştırma ve özel sektör kuruluşları ile üniversitelerde görevli 96 bilim insanının katılması bekleniyor.

**

Festival kadar önemli ve sevindirici bir başka bilgi de şu;

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞTUSAŞ’ın, savunma ve havacılık sanayisinde ihtiyaç duyulan insan kaynağını yetiştirmek amacıyla oluşturduğu “S.K.Y. int” programı da meyvelerini vermiş.

Program kapsamında Almanya ve İngiltere başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden TUSAŞ stajyer programı “S.K.Y int”e ilk etapta 48 stajyer mühendis katılarak, Milli Muharip Uçak, Atak, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri, Gökbey, Anka, Anka-S gibi uluslararası alanda yakından takip edilen milli projelerde görev alacak.

TUSAŞ’a yeni katılacak stajyer mühendisler ile birlikte toplamda 72 stajyer yurt dışından Türkiye’ye gelerek şirketin yürüttüğü projelerde istihdam edilecek.

Peki bu nasıl başarıldı?

TUSAŞ, Türklerin yoğun olarak bulunduğu yabancı üniversitelere giderek, yürütülen projelere ilişkin bilgileri, Türk mühendis adaylarına anlattı.

Ve yurt dışında yaşayan Türk mühendis adaylarının ülkeye gelerek şirket bünyesinde stajyer olarak çalışmalarına imkan sağladı.

Yurtdışına giden nitelikli beyinleri kazanma açısından çok önemli bir adım atılmış oldu.

**

Hurdadan drone yapan genç de, roket yapan lise ve üniversiteli gençler de, yurtdışına giden nitelikli genç beyinler de, iş arayan gençler de, dağa kaçırılan gençler de bizim gençlerimiz.

Bu ülkeyi seviyorsak hepsine sahip çıkmak zorundayız.

Bu dünya ve evren insan varsa değerlidir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.