Yazarlar Trump ve mahvetmek istediği Türk ekonomisi

Trump ve mahvetmek istediği Türk ekonomisi

Yaşar Süngü
Yaşar Süngü Gazete Yazarı

Başkanlığa aday iken seçim gezilerinde zaten siyasetten anlamadığını ama ticaretten anladığını ve işadamı olduğunu defalarca söylemişti.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Yaşar Süngü : Trump ve mahvetmek istediği Türk ekonomisi
Haber Merkezi 02 Ekim 2019, Çarşamba Yeni Şafak
Trump ve mahvetmek istediği Türk ekonomisi yazısının sesli anlatımı ve tüm Yaşar Süngü yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


ABD’nin kızıl saçlı kafası karışık başkanı Trump’ın başkanlığında ticaretten ne anladığını da öğrendik; Zayıf gördüklerini ez, ezemeyeceğini anladıklarını korkutmaya çalış.

Ne koparırsan kârdır.

Sonrada işi pişkinliğe vur, hiç bir şey olmamış gibi davran.

Adamın iş dünyasındaki yaşam tarzı, hayata bakışı buydu.

Yani acımasız, kazanmak için her yolu meşru gören, sadece güçlülere yaşam şansı veren Darvinci, yok edici rekabeti meşru gören klasik bir kapitalist.

ABD’nin başkanı olunca da değişmedi.

Yine sosyal medya üzerinden “Daha önce yaptığım gibi yine Türk ekonomisini mahvederim” tviti ile daha öncede Türk ekonomisine yönelik bir operasyon yaptığını itiraf etmiş oldu.

İçi boş tehditlerle ilgili kültürümüzde çok sayıda atasözleri vardır; ‘Havlayan köpek ısırmaz’, ‘İt ürür kervan yürür’ gibi.

**

Bir ufuk turu yapalım ki mahvedilmek istenen ülke ekonomisindeki son gelişmeler görelim;

Trump Türk ekonomisini tehdit ederken Ege Bölgesi’nde Socar Grubu’nun Star Rafineri yatırımı sonrasında, dünya otomotiv devi Alman Volkswagen Manisa’da üretim kararı aldı.

**

Türkiye hazır giyimde düğmesinden fermuarına kadar, bütün yan sanayi dalları ile birlikte entegre donanıma sahip ve güçlü bir ekosistemi olan iki ülkeden biri.

Türk hazır giyim endüstrisi artık küresel bir oyuncu.

Yaklaşık 18 milyar dolarlık ihracat ile dünyanın 6’ıncı büyük hazır giyim tedarikçisiyiz.

Sektör 3 haftada sipariş teslim edebiliyor.

Daha da önemlisi küresel ölçekte en az 5 marka çıkarmak istiyor.

Bu noktaya nasıl geldi?

Tüm paydaşların dayanışması ve ‘ortak akıl’ ile.

Katma değerli, markalı üretim ile küresel rekabette 3 büyük oyuncudan biri olmayı hedefliyor.

**

Hazır giyim ihracatı Ocak - Eylül döneminde 13,2 milyar dolar oldu.

Eylül ayında yüzde 3,2 artıda.

Özellikle 50 milyar dolar ihracat hedeflenen ABD’ye Eylül ayında yüzde 31,4’lük artış dikkat çekiyor.

2018’i yaklaşık 8,5 milyar dolar ihracat ile kapattık.

Sürdürülebilirlik’ ve ‘teknik tekstil’ geleceğimizi belirleyecek iki önemli başlık olarak önümüzde duruyor.

**

Geçen hafta Türkiye’den yıllık yaklaşık 5 milyar dolarlık tedarik yapan 50 alım firmasının temsilcileri İstanbul’a geldi.

Avrupa Giyim ve Tekstil Konfederasyonu (EURATEX) İstanbul Kongresi ile 12. İstanbul Moda Konferansı eş zamanlı olarak İHKİB, İTHİB, TGSD ve TTSİS’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Bu yıl 12’incisi düzenlenen İstanbul Moda Konferans’ı ‘Collabration’, ‘Beter together’ (işbirliği’ ve ‘birlikte daha iyiyiz) teması ile düzenlendi.

**

Egeli ihracatçılar 2019 yılının Ocak-Eylül döneminde 209 ülke ve serbest bölgeye ihracat gerçekleştirdi. Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere en fazla ihracat yaptıkları ilk ilk üç ülke oldu.

**

5 gün önce İstanbul’da 500’ün üzerinde ünlü markanın 10 bini aşkın ürünü AYMODFuarı’nda sergilendi.

30 binin üzerinde ayakkabı sektöründe uzman olan ziyaretçinin katıldığı fuara katılan firmalar 600 milyona yakın insanın ayakkabı ihtiyacını karşılıyor.

**

Türkiye Hazır Beton Birliği, ‘Hazır Beton Endeksi’ 2019 Eylül Ayı Raporu’nu açıkladı. İnşaat sektöründe 16 ay aradan sonra ilk kez canlanma yaşandı.

**

ABD Hazır Giyim sanayicileri Derneği Başkanı Hughes, Moda konferansında şöyle diyordu; Çin ile ticaret savaşları ABD’de hazır giyim ve diğer birçok alanda maliyetleri arttırıyor.

Biz bu süreçte uygun fiyatlı ve kaliteli ürünü en hızlı şekilde teslim edebilecek ve esnek yapıya sahip üretimi tercih ediyoruz.

Yani ABD iş dünyası Çin’e karşı Türkiye ile ticari ilişkileri artırmaya istekli ama önlerindeki tek engel Trump.

**

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı, Körfez’deki gerginlik ve Brexit belirsizliği küresel ekonomide istikrarsızlığı tetikliyor.

Yani önümüzde zorlukların yanı sıra fırsatlar da var.

Dış tehditlerin Türkiye’yi güçlendirdiğini ve bizi dışarıya muhtaç olmaktan kurtardığını savunma sanayiindeki yerli ve milli üretimle gösterdik.

Biz her zaman tehditlerle güçlendik, kardeş kavgasıyla zayıfladık.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.