|

'Ben Müslümanım' diyemezlerdi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından, 'Rusya Müslümanları ve Türk-İslam Alemindeki Önemi' konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşan Rusya Müftüsü Vasıl Timirgaliyev, “Bizim büyüklerimiz zor dönemler geçirdiler. Onlar, 'Ben Müslümanım' diye konuşamazlardı” dedi.

İha
00:00 - 10/04/2011 Pazar
Güncelleme: 18:56 - 10/04/2011 Pazar
Yeni Şafak
'Ben Müslümanım' diyemezlerdi
'Ben Müslümanım' diyemezlerdi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sosyal Bilimler ve Kültür Kulübü tarafından, İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen, "Rusya Müslümanları ve Türk-İslam Alemindeki Önemi" başlıklı konferansa, Rusya Din İşleri Başkanı Şeyhülislam Talgat Tacettin, konuşmacı olarak katıldı. Konferansa Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Ünal, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Nihat Dalgın ve Yrd. Doç. Dr. Ali Bolat, Türk Aydınlar Ocağı Derneği Başkanı Mehmet Memiş, Rusya Müftüleri; Vasıl Timirgaliyev, Argamutdin Arsaov ve Rustem Sharullin, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.


'DÜNYA TEK KUTUPLU BİR ÇAĞ YAŞIYOR'

Konferansın açılış konuşmasını Sosyal Bilimler ve Kültür Kulübü Akademik Danışmanı Doç. Dr. Osman Keskiner yaptı. Keskiner, "Rusya Federasyonu bizim için önemli bir yere sahiptir. Geçmişte iki büyük devlet olan Osmanlı ve Rusya büyük savaşlar yaptılar. Toprak üstü değerlerini göremediler ama bir süre sonra göremedikleri değerleri görmeye başladılar" diyerek sözü Türk Aydınlar Ocağı Derneği Başkanı Mehmet Memiş'e bıraktı. Mehmet Memiş, "Bugün dünya tek kutuplu bir çağı yaşıyor. Dünyamızın nereye gideceği belli değil. Rusya'yla savaş içinde geçen bir tarihe sahibiz. Bu savaşları kazanan bir taraf yoktur. Savaşların iki mağlubu vardır; Türkler ve Ruslar. Türkler topraklarının yüzde 99'unu kaybetmiştir. O günkü şartlarda kurtarıcı olarak Mustafa Kemal Atatürk devletimizin başına geçmiştir. Ruslar topraklarını genişletmişlerdir, ancak güç ve para kaybetmişlerdir. Halkın refahına ayıracak para bulamamışlardır" dedi.


'YÜZ YÜZE OLMASAK DA AYRILMADIK'

Şeyhülislam Talgat Tacettin, "Bu dünyada ayrı hiçbir şey yok. Ne tarafına gitsen maksadına yetişirsin. Ne kadar savaşlar olsa da biz oradan geldiğimize sevinerek geldik. Yüz yüze olmasak da biz birbirimizden ayrılmadık. Bu iki devlet zamanla birlik, beraberlik, dostluk içerisinde yaşamaya başlamıştır. Yüzyıllar boyunca acısıyla, tatlısıyla bir arada yaşadık. Savaşın başlamasıyla bir safta birlikte diğer devletlere karşı savaşıldı. Bütün imtihanları geçip bu günlere geldik. 'Kendinden başkasını evliya bil' prensibini büyüklerimizden öğrendik ve 180 millet bir arada yaşamayı öğrendik. Türkiye ile protokol imzalandı. Türkiye'den hocalar geldi. Talebelerimize eğitim verdiler. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin daha ileriye giderek işbirliği içinde olmasını diliyoruz" şeklinde konuştu.


'RUSYA'DA 7 BİN CAMİ BULUNUYOR'

Şeyhülislam Talgat Tacettin'in ardından söz alan Rusya Müftüsü Vasıl Timirgaliyev, "Hocalarımız cuma ve teravi namazlarında bizlere cemaatin ne kadar az olduğunu anlatırlardı. Bizim büyüklerimiz zor dönemler geçirdiler. Onlar, 'Ben Müslümanım' diye konuşamazlardı. Bizler hep İslam'la yaşadık ve kaybolmadık. Sizin de yardımlarınızla kaybolmayacağız inşallah. Bizim Rusya'da camiler sadece mescit değildi. Buralar İslam kültür merkezleriydi. Rusya'da 7 bin cami bulunuyor. Köylerde yaz dönemlerinde çocuklar okutuyoruz. Onlara İslam kültürünü öğretiyoruz" dedi.

13 yıl önce