|

Ege adalarına seferler başlayacak

Samos Belediye Başkan Yardımcısı Panagiotis Lyberis Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından Seferihisar'da ağırlanıyor. Başkan Soyer; “Yunanistan çok ağır bir kriz geçiriyor. Her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Samos-Sığacık feribot seferlerini 1 Nisan 2011'de başlatıyoruz” dedi.

İha
00:00 - 21/07/2010 Çarşamba
Güncelleme: 16:28 - 21/07/2010 Çarşamba
Yeni Şafak
Ege adalarına seferler başlayacak
Ege adalarına seferler başlayacak

Geçtiğimiz yıl ilk adımları atılan Samos-Seferihisar dostluğu her geçen gün artıyor. Yunanistan'da çıkan yerel yönetim yasasının ardından Samos'a bağlanan Karlovassi'nin Belediye Başkanı ve bugün Samos Belediye Başkan Yardımcısı olan Panagiotis Lyberis ve yanındaki heyet Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Belediye Meclis Üyeleri tarafından Seferihisar'da ağırlanıyor. Seferihisar Belediyesi'nde misafirlerini karşılayan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, hem Türk hem de Yunanistan halkı tarafından merakla beklenen iki konu hakkında açıklamalar yaptı. Samos Belediye Başkan Yardımcısı Panagiotis Lyberis ve eşi Gramadiki Lyberis, Bitagorya Meclis Üyesi Maria Marandiola ve eşi Dimitris Marandido, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Başkan Yardımcıları Hüseyin Ercan, Nilgün Durmazer, Belediye Meclis Üyeleri Ali Taşkın ve Özlem Ayten Ulus tarafından karşılandı.


SEFERLER BAŞLAYACAK

Feribot seferleri meselesine ve kardeş şehir konularına değinen Başkan Soyer; “Çok değerli dostlarımızı burada görmekten mutluyuz. Yunanistan olarak çok ağır bir kriz geçiriyorlar. Kendilerine geçmiş olsun diyorum ve her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi. 2010 yılında başlaması planlanan Samos- Sığacık Yat Seferleriyle ilgili de konuşan Başkan Soyer; “Karşılıklı görüşmelerimizde tüm bu sorunların aşılacağını ve uygun tarihin 1 Nisan 2011 olacağına karar verdik. Samos-Sığacık feribot seferlerini 1 Nisan 2011'de başlatıyoruz” dedi.


'MÜJDEYİ VERMEMİZ LAZIM'

Samos Belediye Başkan Yardımcısı Panagiotis Lyberis de yaptığı konuşmada; “Büyük bir kriz içerisindeyiz. Biz bakanlıkla kardeş şehir ve aramızdaki ticaret için görüştük ve söz aldık. Sadece imzaya kaldı. Bizim eşimiz, dostumuz Yunanistan'da Seferihisar'ı soruyor. Sığacık Limanı açıldı mı? Çünkü onlar her Pazar günü seyahate çıkıyorlar ve Seferihisar'a gelmek istiyorlar. Onlara müjdeli haberi vermemiz lazım” dedi. Başkanlar birbirlerine karşılıklı hediyeler verirken, Karlovassi Belediye Başkanı ve Samos Belediye Başkan Yardımcısı Panagiotis Lyberis Seferihisar belediye başkanı Tunç Soyer'e bir kalem hediye ederek; “aramızdaki protokolü bu kalemle imzalayalım” dedi. Samos'tan gelen heyet Pazar günü ilçeden ayrılacak.


14 yıl önce