Afyonkarahisar sahur Vakti 2024: Afyonkarahisar imsak saati kaçta, sabah ezanı kaçta okunacak?

Ramazan imsakiyesi, on bir ayın sultanı ramazan ayında oruç ibadetini yerine getirecekler için imsak, iftar ve sahur vakti bilgilerine en hızlı ve en kolay ulaşabilmesine olanak sağlamaktadır. Afyonkarahisar'da sahur kaçta bitiyor, imsak ne zaman sona eriyor? gibi soruların cevaplarına Afyonkarahisar imsakiye sayfası üzerinden erişebilirsiniz. Peki Afyonkarahisar sahur saati kaçta, imsak vakti ne zaman? İşte 2024 sahur vakti Afyonkarahisar imsakiyesi.

Afyonkarahisar sahur vakti

Ramazan ayı, İslam dininin beş şartından biri olan orucun tutulduğu kutsal bir aydır. Ramazan, bereket, mağfiret ve manevi arınma ayı olarak kabul edilir. İmsakiye, Ramazan-ı Şerif boyunca her gün için iftar ve sahur vakitlerini gösteren bir tablodur. Ayrıca imsak, güneş, öğle, ikindi ve yatsı namazı vakitlerini de içerir.

sayesinde iftar saati kaçta, akşam ezanı saat kaçta okunacak? sorusunun cevabı öğrenilmekte. ile Afyonkarahisar imsak, , iftar akşam ezan saati günlük olarak takip edilmekte. Peki Afyonkarahisar için imsak, sahur vakti saat kaçta? İşte 2024 Afyonkarahisar imsakiyesi...

Afyonkarahisar Sahur Vakti 2024

Afyonkarahisar sahur vakti kaçta, imsak vakti ne zaman? Bu sene ilk sahura 10 Mart Pazar gününü 11 Mart Pazartesi gününe bağlayan gece kalkılacak. Afyonkarahisar'da ilk imsak 05:47’de bitecek. Afyonkarahisar Ramazan imsakiyesi imsak ve sahur vakitleri ve detaylarına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İmsak nedir? Ne zaman başlar?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakin zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sâdığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’ân-ı Kerîm’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (el-Bakara, 2/187).

Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi?

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ramazan ayında ezân da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezânın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezân başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

Sahur Nedir?

Sahur ne demek? Sahur nedir kısaca anlatalım: Kelime açısından incelendiğinde sahur anlamı, oruç tutmak için imsak vaktinden önce uyanıp yemek yenmesi ve su içilmesidir. Oruç için yapılan hazırlıkları ifade eder. İmsak vaktinden önce, sünnet olan, oruç için yeme – içme hazırlığıdır.

Ramazan ayının önemi nedir?

Müslümanlar tarafından sabır, ibadet, rahmet, mağfiret ve bereket ayı olarak kabul edilen, büyük bir coşku ve heyecanla karşılanan Ramazanın başlıca özelliklerinden biri, Kur'an'ın bu ayda indirilmeye başlanmış olup ayet ve hadislerde bin aydan daha hayırlı olduğunun bildirilmesidir.

Müslümanlara Kur'an'ın ilk ayetlerinin vahyedildiği Kadir Gecesi, bu ayın içindedir. Hangi gün olduğu bilinmemekle birlikte Ramazan ayının 27. gecesi, Kadir Gecesi olarak kabul edilmektedir. Bazı İslam bilginlerine göre ve hadislere göre ise Kadir Gecesi, Ramazan ayının son 10 günü içerisinde yer almaktadır. Hangi gün olduğu kesin olarak bilinmediği için Müslümanlar, Ramazan'ın bu son 10 gününü dikkatli ve bilinçli bir şekilde geçirirler.

Kadir Gecesi ile ilgili olarak, Kur'an'ın 97. suresi olan Kadir Suresi'nin ilk üç ayetinde "Şüphesiz, biz O'nu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır." denmektedir.

Afyonkarahisar ilçeleri, tarihi ve coğrafi konumu

Afyonkarahisar, Türkiye'nin batısında yer alan bir ilimizdir. İl, Kütahya, Uşak, Denizli, Burdur, Isparta ve Konya ile çevrilidir. Afyonkarahisar, tarihi ve doğal güzellikleri, termal suları ve lezzetli yemekleriyle ünlü bir ilimizdir.

Tarihi açıdan bakıldığında, Afyonkarahisar ilimiz tarihinin binlerce yıl öncesine dayandığı bilinmektedir. İlk olarak Hititler, ardından Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyetin egemenliği altında kalmıştır.

Afyonkarahisar'ın coğrafi yapısı oldukça çeşitlidir. İl, Ege Bölgesi'nin iç kesimlerinde yer almaktadır. İlin yüzölçümü 14.230 km²'dir. İl, güneydeki Sultan Dağları ve kuzeydeki Ege Bölgesi ovaları arasında yer almaktadır. İl toprakları üzerinde yer alan Sandıklı ve Afyonkarahisar kaplıcaları, Türkiye'nin en önemli termal turizm merkezlerinden biridir.

Afyonkarahisar'ın ilçeleri ise, Başmakçı, Bayat, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dazkırı, Dinar, Emirdağ, İhsaniye, İscehisar, Kızılören, Sandıklı, Sinanpaşa, Sultandağı ve Şuhut ilçeleridir.

ÖZGÜN
2024 Türkiye Ramazan imsakiyesi sahur imsak vakti iftar akşam ezan saati