Avrupa Birliği Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketinde anlaştı

AB ülkeleri, Rusya’da ilan edilen kısmi seferberlik ve Ukrayna’da düzenlenen ilhak referandumlarına yanıt olarak Rusya'ya yönelik 8. yaptırım paketi konusunda anlaşma sağladı.

Haber Merkezi AA
Foto/Arşiv

AB ülkeleri, Rusya’da ilan edilen kısmi seferberlik ve Ukrayna’da düzenlenen ilhak referandumlarına yanıt olarak Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketinde anlaştı.

AB dönem Başkanı Çekya'nın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, üye ülke büyükelçilerinin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarda siyasi anlaşma sağladıkları belirtildi.

  • Paylaşımda, yaptırımların Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın bazı bölgelerini yasa dışı ilhakına karşı güçlü bir yanıt olduğu aktarılarak, 8. yaptırım paketinin, yazılı olarak onaylandıktan sonra AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanarak yürürlüğe gireceği bildirildi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, konuyla ilgili sosyal medya hesabından, "Bugün üye ülkelerin 8. yaptırım paketi üzerinde anlaşmasını memnuniyetle karşılıyorum." paylaşımında bulundu.

"SAHTE REFERANDUMU KABUL ETMİYORUZ"

Hızlı ve kararlı bir şekilde hareket ettiklerini belirten von der Leyen, "Putin'in düzmece referandumunu ve Ukrayna'da herhangi bir ilhakı asla kabul etmeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Von der Leyen, Kremlin'e bedel ödetmeye devam edeceklerini kaydetti.

EKONOMİ
Rusya'ya sekizinci yaptırım geliyor: Petrole tavan fiyat uygulanacak

AB üyesi 27 ülke tarafından onaylanması gereken yeni yaptırım paketi kapsamında, bazı kişi ve kuruluşlar yaptırım listesine eklenecek, ayrıca ticaret ve petrol ithalatında da bazı kısıtlamalar getirilecekti.

Pakette, Rus petrolünün üçüncü ülkelere satışına tavan fiyat getirilmesi yer alıyordu.

Anlaşma sağlanan paketin bütün içeriği ise henüz paylaşılmadı.

FOTOĞRAF 20
Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin NATO'yu alarma geçiren iddia: Putin nükleer bomba patlatabilir
Ukrayna ordusu Rusya'nın referandum yolu ile dört bölgeyi ilhak etmesine cephede yanıt vermeye devam ederken İngiliz basınından dünyanın gündemine bomba gibi düşen bir iddia geldi. Daily Mail'de yer alan haberde Putin'in Ukrayna sınırlarında bir nükleer bomba patlatmaya karar vermiş olabileceği öne sürüldü. Haberde NATO'nun üyelerini uyardığı iddiası da yer aldı.