Kremlin'den 'Gazze' çıkışı: 'Bu bizim kesin tavrımızdır' diyerek duyurdular

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İsrail-Filistin çatışması ile ilgili olarak bir an önce ateşkesin sağlanması ve Filistinliler için bağımsız bir devletin kurulması gerektiğini söyledi. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kalp krizi geçirdiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını da açıkladı.

Haber Merkezi Diğer
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İsrail-Filistin çatışması ile ilgili olarak bir an önce ateşkesin sağlanması ve Filistinliler için bağımsız bir devletin kurulması gerektiğini söyledi.


Peskov, gazetecilere, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.


Hamas’ın tüm rehineleri acilen serbest bırakması gerektiğini kaydeden Peskov, "Bu bizim kesin tavrımızdır. Elbette Hamas'ı, tüm rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamaya çağırıyoruz." dedi.


Peskov, Hamas’ın elindeki Rus vatandaşlarının serbest bırakılması konusunda "çatışmayla ilgili tüm taraflarla" temas kurmak için tüm fırsatları kullandıklarını ve bu çabaların süreceğini vurguladı.


Rus vatandaşlarının nasıl ve ne zaman serbest bırakılabileceği konusunda henüz kesin bilgiye sahip olmadığını dile getiren Peskov, “Onların sağ salim dönmelerini tüm kalbimizle diliyoruz. Elbette öncelikle yurttaşlarımız için endişeleniyoruz." diye konuştu.


Peskov, Hamas’ın elinde kaç Rus rehinenin olduğuna ilişkin soruya ise "Burada yaklaşık tahminler vermek doğru değil, tam rakamı söyleyemem." şeklinde cevap verdi.


Bir an önce ateşkes sağlanmalı


İsrail tarafıyla oldukça düzenli görüştüklerini ve yoğun bir diyalogları olduğunu bildiren Peskov, "Rus tarafının tutumu oldukça tutarlı. Bu (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin tarafından defalarca dile getirildi. Terörizmin her türlü tezahürünü kınıyoruz, kurbanların yakınları ve arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz. Bir an önce ateşkesin sağlanması ve soruna çözüm bulunmasını istiyoruz, bunun temelinde ise Filistinlilere bağımsız bir devletin sağlanmasının gerekli olduğuna inanıyoruz." ifadelerini kullandı.​​​​​​​


Putin kalp krizi geçirdi mi?


Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kapl krizi geçirdiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.


Peskov, Putin'in iyi ve sağlıklı olduğunu belirtirken, dublör kullandığı yönündeki iddiayı ise "saçma" olarak nitelendirdi.