Kuzey Kore'den sonra Güney Kore'den benzer bir hamle geldi: İlk yerli askeri casus uydusu yörüngeye gönderildi

Kuzey Kore’nin ilk askeri casus uydusunu yörüngeye göndermesinin ardından aynı adım Güney Kore’den geldi. Güney Kore Savunma Bakanlığı, ülkenin ilk yerli askeri casus uydusunun başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştirildiğini duyurdu.

Haber Merkezi IHA
Foto/arşiv

Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkenin ilk yerli askeri casus uydusunun SpaceX’e ait Falcon-9 roketi ile ABD’nin California eyaletindeki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden saat 10.19’da fırlatıldığı duyuruldu. Uydunun yaklaşık 4 dakika sonra yörüngeye yerleştiği, saat 11.37’de yer istasyonuyla başarılı bir şekilde iletişim kurduğu kaydedildi.


Açıklamada, "Askeri casus uydusunun başarıyla fırlatılmasıyla birlikte ordumuz bağımsız istihbarat, gözetleme ve keşif kabiliyetlerini güvence altına almıştır" ifadeleri kullanıldı. Kuzey Kore ile etkin rekabet için bağımsız gözetim ve keşif yeteneklerinin en üst düzeye çıkarılacağı vurgulandı. Seul’ün 2025 yılına kadar uzaya 4 askeri casus uydusu daha göndermeyi planladığı belirtildi.


Kuzey Kore yörüngeye uydu göndermişti


Kuzey Kore geçtiğimiz 21 Kasım’da ilk askeri casus uydusunu yörüngeye göndermiş, gelişme Kore Yarımadası’ndaki gerilimi artırmıştı.


Seul, tepki olarak 2018 yılında Kuzey Kore ile askeri gerilimleri azaltmak üzere imzalanan askeri anlaşmayı kısmen askıya alırken, Pyongyang da anlaşmadan çekildiğini duyurmuştu. Kuzey Kore son olarak ABD ve Güney Kore’deki önemli askeri üsleri ve hükümet binalarını görüntülemeyi başardığını iddia etmişti.BMGK yaklaşık 31 yıl sonra Somali'ye yönelik silah ambargosunu kaldırdı

İngiltere'de Gazze'ye destek için evlerine Filistin bayrağı astılar

Dünya Sağlık Örgütü: Gazze'ye temel malzemelerin sevkiyatı acilen yeniden başlamalı

Katil İsrail bu kez de Gazze'nin Han Yunus kentine saldırdı: Çok sayıda ölü ve yaralı var