Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Venezuela'da

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile ortak açıklamalarda bulundu.

Haber Merkezi Diğer
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Venezuela Devlet Başkanı Maduro.

Venezuela ile yedi anlaşma imzalandığını bildiren Bakan Çavuşoğlu, "Özellikle bu dönemde ekonomik iş birliğimiz de hızlıca arttı. Ticaretimiz 2021 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 300 arttı. Aramızdaki mesafeye rağmen bugün Venezuela’nın ihracatında Türkiye olarak birinci sıradayız.'' ifadelerini kullandı.

'Yedi anlaşma imzaladık'

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan mesajlar:

2018'deki karşılıklı ziyaretleriniz ilişkilerimizde dönüm noktası niteliğindeydi. Bugün üçüncüsünü yaptığımız ortak iş birliği komisyonu mekanizması somut sonuçlar doğuracak önemli bir platformdur. Şahsi ilginiz sayesinde bugün yedi anlaşma imzaladık, ayrıca ortak bir bildiri de imzaladık.

'Venezuela'ya her zaman inandık ve yanında durdur'

İmzaladığımız anlaşmaların takibini yapmamız önem arz ediyor. Türkiye olarak biz ilgili kurumlarımızla birlikte üzerimize düşeni yapacağımız söylemek isteriz. Biz Venezuela'ya her zaman inandık ve yanında durduk. Bu başarılarımızın özellikle birlikte çalışarak devam edeceğine inanıyorum. Özellikle bu dönemde ekonomik iş birliğimiz de hızlıca arttı. Ticaretimiz 2021 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 300 arttı.

'İhracatımız bir buçuk milyar dolara ulaşacak'

Aramızdaki mesafeye rağmen bugün Venezuela'nın ihracatında Türkiye olarak birinci sıradayız. Bizimde Venezuela'ya ihracatımız hızlı bir şekilde artıyor. Bu sene ihracatımız bir buçuk milyar dolara çok rahat bir şekilde ulaşacak.

Venezuela'ya yönelik tek taraflı yaptırımlara karşı olduğumuzu güçlü bir şekilde karşı olduğumuzu da bir kez daha vurgulamak istiyorum. Çok taraflı platformlarda da her zaman olduğu gibi Venezuela'nın yanında olmaya devam edeceğiz. Venezuela'daki diyalog sürecine de her zaman olduğu gibi elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz.


GÜNDEM
Panama'da Kanal İstanbul mesajı: İncelemelerde bulunduk bu tecrübeden yararlanacağız

DÜNYA
Bakan Çavuşoğlu Venezuela'nın El Universal gazetesi için makale yazdı