Netanyahu oğlun nerede? İsrail askerleri öfkeli

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun en büyük oğlu Yair Netanyahu'nun çatışmalar sonrası ülkesine dönmemesi göreve çağrılan yedek askerlerin tepkisine neden oldu. Seferberlik emrine rağmen orduya katılmayan Yair Netanyahu'nun ABD'nin Miami şehrinde yaşadığı düşünülüyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İsrailli bir asker, Ben ön cephede savaşırken Yair Miami Beach'teki hayatının tadını çıkarıyor dedi.

Hamas'ın 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı sonrası resmen savaş ilan eden işgalci İsrail, 300 bin yedek askeri göreve çağırdı, sınırda yaşayan sivillere bile silah dağıttı.

İsrail basınında yer alan haberlerde dünyanın dört bir yanından gelen İsraillilerin her şeylerini geride bırakarak ülkelerine döndükleri, bazılarının eğitimlerini bazılarının işlerini yarıda bıraktıkları öne sürülüyor.

yedek askerler Hamas'a karşı savaşmak için ülkelerine dönerken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun oğlu Yair Netanyahu, ABD'de kaldığı ve 'ülkesini yüzüstü bıraktığı' için eleştiri oklarının hedefine oturdu.


Yasalara göre orduya katılması gerekiyor

İngiltere merkezli Times'da yer alan haberde ise seferberlik kapsamında orduya katılan yedek askerlerin ifadelerine yer verildi.

Askerler Netanyahu'nun oğlunun ABD'de kalması ve ülkesini yalnız bırakması nedeniyle kınadı.

Binyamin Netanyahu'nun en büyük oğlu Yair bu yılın başlarında Florida'ya taşındı ve hala orada yaşıyor.

32 yaşındaki Yair yasalara göre 40 yaşına kadar seferberlik kapsamında orduya katılması gerekiyor.

'Miami Beach'teki hayatının tadını çıkarıyor'

Bir başka asker, "Ben ön cephede savaşırken Yair Miami Beach'teki hayatının tadını çıkarıyor" dedi. Güney Lübnan'daki İran destekli Hizbullah'ın her gün artan ateşine maruz kalan İsrail'in kuzey cephesindeki bir gönüllü asker 'Ailemizi ve çocuklarımızı korumak için buraya gelenler biziz. Kardeşlerimiz, oğullarımız ve babalarımız cepheye gidiyor ancak Nair burada değil' ifadelerini kullandı.

Kendi vatandaşlarına 'terörist' demişti

Öte yandan Yair, geçtiğimiz aylarda ülke genelinde yaşanan 'yargı reformu' protestolarına katılan insanlara terörist dedi. Yair'in bu paylaşımı o dönem hem yerel hem de ulusal medyada gündem oldu.Yunanistan'da Miçotakis'e 'Netanyahu' tepkisi: Sratejik bir hata yaptı

Netanyahu'ya güven krizi: Orduda isyan

Uluslararası Ceza Mahkemesi önünde dikkat çeken pankart: Netanyahu bir savaş suçlusu

'Aksa Tufanı'' İsrail'i karıştırdı: Netanyahu delilleri yok ediyor

Tel Aviv'de Netanyahu karşıtı protesto: Çocuklarımızı eve getirin

İsrail Başbakanı Netanyahu İngiltere Başbakanı Sunak'ı eli cebinde ağırladı