Taliban'dan Müslüman ülkelere çağrı

Afganistan geçici hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Akhund, başta Müslüman ülkeler olmak üzere dünyanın Taliban yönetimini resmi olarak tanıması gerektiğini söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv

Afganistan geçici hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Akhund, uluslararası anlamda Taliban yönetiminin resmi olarak tanınması gerektiğini söyledi.

Molla Muhammed Hasan Akhund, Kabil'de düzenlediği basın toplantısında konuştu.

DÜNYA
Yasaklandı: Taliban'dan yabancı para kararı

"TÜM HÜKÜMETLER BİZİ TANIMAYA BAŞLAMALI"

Akhund, Taliban yönetiminin resmi olarak tanınması için tüm koşulları yerine getirdiğini söyledi. "Başta Müslüman ülkeler olmak üzere tüm hükümetlere sesleniyorum, bizi tanımaya başlamalılar" dedi.

Akhund, Eylül ayında geçici hükümetin kurulmasının ardından ilk kez basın toplantısı düzenledi.

  • Yabancı güçler, 15 Ağustos'ta Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban'ı tanımakta isteksiz. ABD liderliğindeki Batılı ülkeler Afgan bankalarındaki milyarlarca dolara el koydu.

DÜNYA
Ankara ziyareti sonrası Taliban'dan açıklama: Türkiye, Afganistan için önemli bir role sahip

DÜNYA
Afganistan tutanakları: Taliban nazik est!

FOTOĞRAF 16
Afganistan'daki açlık alarm verici seviyede: Kızlarını satıyor, kuru unla besleniyorlar
Taliban'ın yönetime gelmesinin ardından yoksulluk ve sefaletin büyük artış gösterdiği Afganistan'da, Heratlı aile günlerdir sadece kuru un yemek zorunda kalıyor. Birleşmiş Milletler raporlarına göre, ülkenin yarısı gıda temininde zorluk yaşarken halkın yüzde 97'sinin yoksul olarak tanımlandığı ülkede, bir lokma ekmek alabilmek için kızlarını satmak zorunda kalan ailelerin sayısı artıyor.