Asgari ücrete Temmuz zammı var mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamalarda bulunuyor. Bakan Bilgin, ''Temmuzdaki düzenlemeler kamu çalışanlarına nefes aldıracak. Enflasyon farkının üzerine zam yapacağız. Görüşmeler sürüyor, önümüzdeki hafta açıklayacağız'' ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin.

Temmuzda kamu çalışanlarına enflasyon farkının üzerinde zam yapılacak.

Açıklama, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi.

Bilgin, "Temmuzda yapacağımız düzenlemelerle kamu çalışanlarımıza nefes aldıracağız. Enflasyon diyelim ki yüzde 37-40 Ne gerçekleşirse bunun üzerinde kamu çalışanlarımıza zam yapacağız" diye konuştu.

Asgari ücrette artış olup olmayacağı da merak ediliyor. Bakan Bilgin bu konuya da değindi. Yılbaşında asgari ücrete yüzde 50'nin üzerinde zam yapıldığını hatırlatan Bilgin, "Yaptığımız güncelleme enflasyon nedeniyle unutuldu" dedi.

Bilgin, konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü ve önümüzdeki hafta açıklama yapılacağını dile getirdi.

FOTOĞRAF 20
Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Rakamlar netleşiyor
Asgari ücret konusunda araştırmalar sıklaştı. Artan enflasyon rakamları ile birlikte artık yüksek sesle dile getirilmeye başlanan ve bu konuda hükümetten gelen açıklamalar asgari ücretli çalışanları heyecanlandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Temmuz'da enflasyon farkıyla, ocak ayındaki ücretlerde yeni düzenlemelerle milletimizi daha da rahatlatacağız' açıklamasını yapmıştı. Konuyla ilgili Bakan Bilgin yaptığı değerlendirmede ara zam konusunda Temmuz ayını işaret etti. Peki asgari ücret zammı olacak mı? Temmuz'da asgari ücret ne kadar olacak? İşte konu ile ilgili merak edilen tüm detaylar...

ENFLASYON FARKI NE KADAR?

Memur ve memur emeklileri yılda iki kez maaşlarını zamlı alıyor. Zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor ve geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşursa maaş zammına yansıyor.

  • TÜİK'in açıkladığı mayıs ayı enflasyon rakamlarına göre 5 aylık enflasyon farkı yüzde 35,64 oldu. Merkez Bankası’nın yüzde 3,77 beklentisinin de yansımasyla enflasyon farkı olarak memur ve emekli maaşlarına yüzde 40'a yakın zam yapılması bekleniyordu.

EKONOMİ
İş dünyası asgari ücret artışına hazır

FOTOĞRAF 16
Asgari ücretle ilgili 'enflasyon farkı' formülü
Asgari ücrete yapılacak zam miktarı, her yıl aralık ayında yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrası belirleniyor. Ancak bu yıl memur ve emekli zamları ile birlikte asgari ücrete de ara zam yapılması gündeme geldi. Yetkililer 'Vatandaş enflasyona ezdirilmeyecek' açıklamalarında bulunurken, çeşitli formüller de gündeme gelmeye başladı.