Depremin maddi hasarı: 103 milyar lira

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kahramanmaraş depremlerinin maliyeti yaklaşık 2 trilyon TL (103,6 milyar dolar) olduğunu, bunun 2023 yılı milli gelir beklentisinin takriben yüzde 9’una denk geldiğini bildirdi.

Haber Merkezi Diğer
Kahramanmaraş merkezli depremler 11 ilde büyük yıkıma neden oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, "2023 Kahramanmaraş ve Hatay Depremleri Raporu"nu yayımladı. Bakanlık, depremin maddi hasarının 2 trilyon TL olduğunu açıkladı. Depremin maddi hasarının 1.6 trilyon TL olduğu, Sigorta ödemeleri, enkaz kaldırma faaliyetleri, gelir kaybı düzeltmelerine ilişkin maddi hasar ise 351 milyar TL olarak gerçekleşti. Bakanlığın raporunun özeti şöyle; "Boyutu ve yüzeye yakınlığı bakımından küresel ölçekte bilinen en büyük karasal depremlerden olan Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler ve artçı sarsıntılar, milletçe yüreğimizi yakan can kayıplarının yanı sıra ekonomik bakımdan bazı kayıpların oluşmasına da yol açmıştır.

'Devletimizin tüm kurumları ve milletimizle tek yürek oldu'

Bu zorlu süreçte, devletimizin tüm kurumları ve milletimizle tek yürek olarak depremzede vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına çözüm üretmek için gece gündüz çalışarak sayısız adım attık ve gereken tüm kaynakları ivedilikle seferber ettik. Ayrıca, oluşan tüm hasar, kayıp ve ihtiyaçları tespit etmek üzere, Strateji ve Bütçe Başkanlığımız, diğer Bakanlıklarımız ve kamu kuruluşlarımızla birlikte çalışarak Deprem Değerlendirme Raporu’nu hazırladık. Uluslararası standartlarla uyumlu şekilde hazırlanan Türkiye Deprem Toparlanma ve Yeniden İmar Değerlendirmesi Raporu; Acil Müdahale Sürecinde Alınan Tedbirler, Hasarlar, Makroekonomik ve Sosyal Etki, Depremin Toplam Maliyeti ve Risk Azaltım Önerileri bölümlerinden oluşmaktadır.

1,6 trilyon TL maddi hasar tespit edildi

Afetin büyüklüğü, verilerin toplanmasını güçleştirmişse de titiz bir çalışmayla bina, konut, işyeri, fabrika, makine ve teçhizat bilgileri tam sayım niteliğine yaklaşmıştır. Sahadan gelen güncel verilere göre, toplamda 1,6 trilyon TL maddi hasar tespit edilmiştir. Öte yandan, deprem bölgesine yapılan acil destek ve harcamalar, enkaz kaldırma faaliyetleri, sigorta ödemeleri, gelir kaybı ödemeleri, diğer tüm destek ve harcamaların yanı sıra milli gelir azalması nedeniyle toplamda 351,4 milyar TL’lik bir kayıp oluşmuştur. Asrın felaketinin ülkemize maliyeti yaklaşık 2 trilyon TL (103,6 milyar dolar) olup bu rakam, 2023 yılı milli gelir beklentimizin takriben yüzde 9’una denk gelmekte ve 1999 Marmara Depremi’nden yaklaşık 6 kat daha fazla maddi hasar ve kayıplarımızın olduğunu göstermektedir.

'En iyi büyüme performansı gösteren ülkelerden biri olmayı başardık'

Türkiye büyük, güçlü ve dinamik bir ülkedir. Küresel ekonomide taşların yerinden oynadığı 2022 yılında dahi yüzde 5,6’lık bir büyümeyle diğer ülkelerden pozitif ayrışarak en iyi büyüme performansı gösteren ülkelerden biri olmayı başarmıştır. Yüksek büyüme performansımız ve uyguladığımız mali disiplin sayesinde elde ettiğimiz mali alanın sağladığı gücü de arkamıza alarak, milletimizle birlik ve dayanışma içinde, bu büyük felaketin açtığı tüm yaraları en hızlı şekilde saracak iradeye, azim ve kararlılığa sahibiz."


DASK'tan deprem sonrası 19 milyar TL'lik hasar ödemesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem acılarından siyaset devşiren muhalefete tepki gösterdi: Sahte vaatleri bırakın