Kızılelma pistte: Türkiye’nin insansız savaş uçağı

Baykar’ın geliştirdiği Türkiye’nin insansız savaş uçağı “Kızılelma”nın ilk otomatik taksi ve koşu testi başarıyla tamamlandı. Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından “Bayraktar Kızılelma’yla bir pazar hatırası...” notuyla teste ilişkin görüntü ve fotoğraf paylaştı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Baykar’ın geliştirdiği Türkiye’nin insansız savaş uçağı “Kızılelma”nın ilk otomatik taksi ve koşu testi başarıyla tamamlandı.

Baykar’ın kendi öz kaynaklarıyla milli ve özgün olarak geliştirdiği Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’nın ilk Otomatik Taksi ve Koşu Testi başarıyla tamamlandı. Baykar’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olarak görev yapacak olan Bayraktar Kızılelma’nın geliştirilme sürecinde önemli bir aşama daha katedildi.

İLK UÇUŞUNA BİR ADIM DAHA YAKLAŞTI

Bayraktar Kızılelma, Tekirdağ Çorlu’da bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne hafta başında intikal ettirildi. Burada önce emniyet bağları ile yapılan Otomatik Taksi Testleri başarıyla tamamlandı. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın yönettiği emniyet bağları olmadan gerçekleştirilen ilk Otomatik Taksi ve Koşu Testi de başarıyla gerçekleştirildi. Böylece Bayraktar Kızılelma ilk uçuşuna bir adım daha yaklaşmış oldu.

FOTOĞRAF 13
​Yunan basınından acı itiraf: Türk savunma sanayisi hızla gelişiyor biz geri kalıyoruz
Yunanistan'ın gözü kulağı Türkiye'de. Türk savunma sanayisindeki hızlı ilerleyişe yetişemeyen komşu basında Türkiye haberleri manşetlerden düşmüyor. Yerli ve milli ilk kısa menzilli balistik füzemiz olan 'Tayfun'un test atışıyla birlikte Atina'yı iyice korku sardı. Son olarak Yunan medyasında yer alan bir analizde, yerli ve milli silahlarımız mercek altına alındı. Haberde, "Türkiye, güçlü savunma sanayii ve gelişmiş silahlarla kendisini küresel bir güce dönüştürme planını istikrarlı bir şekilde takip ediyor. Yunanistan gelişmeleri yakından izliyor ancak dramatik bir şekilde geride kalıyor" ifadeleri yer aldı.