Maaşı geciken EYT’liye avans

SGK'daki yoğunluk nedeniyle maaş bağlanma süresi uzayan EYT'liler için avans müjdesi geldi. Emekli aylığı 90 gün içinde bağlanmayanlar, talep etmeleri halinde emekli aylığından mahsup edilmek üzere avans alabilecek. Böylelikle emeklilik başvurusu sonrasında herhangi bir işte çalışmayan EYT’liler, maaşları bağlanana kadar mağdur edilmemiş olacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin resmen hayata geçirilmesiyle, 2 milyonu aşkın kişiye emeklilik yolu açıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları yaklaşık üç aydır EYT müracaatında bulunanların dosyalarını inceleyip karara bağlıyor. Ancak başvurduğu halde işlemleri tamamlanmadığı için maaşı bağlanamayan EYT’liler için avans müjdesi geldi. SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, emekli aylığı 90 gün içinde bağlanamayanlar için avans düzenlemesi olduğunu duyurdu.

90 GÜN İÇİNDE MAAŞ ALAMAYAN BAŞVURABİLİR

Kurumun resmi internet sitesinde yer alan 2018/38 Sayılı SGK Genelgesi’nde, emeklilik müracaatını yapmasına rağmen 90 gün içerisinde maaşı bağlanmayan emekli adayları için avans düzenlemesini kapsıyor. Düzenlemeye göre EYT’liler SGK’dan avans talebinde bulunabilir. EYT’nin resmen hayata geçirildiği 3 Mart 2023 günü emeklilik müracaatında bulunmasına rağmen maaşı halen bağlanamayan emekli adayları 2 Haziran’dan sonra kurumdan avans talebinde bulunabilecek.

Ödenen avanslar, bağlanan emekli aylığından mahsup edilecek. Yönetmeliğe göre, emekli aylığının 90 gün içinde ödenememesi durumunda SGK tarafından aylık bağlamaya hak kazandığı tespit edilen kişilere, yazılı talepte bulunmaları halinde ilerideki emekli aylığı alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebiliyor.

Aylıktan 1/4 oranında kesilecek

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 2018/38 sayılı genelgesinde şu ifadelere yer veriliyor: "Aylık bağlanmasına hak kazandığı anlaşılan sigortalı ve hak sahiplerine yazılı talepte bulunmaları halinde, ilerideki alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebilecektir. Avans miktarı her üç ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin üç katını, gelirlerde ise net asgari ücretin iki katını geçmemek üzere Kurumca belirlenecektir. Avansın bağlanacak gelir ve aylık birikmiş tutarından fazla olan bölümü, gelir ve aylıklarından dörtte bir oranında kesilerek mahsup edilecektir."


SGK duyurdu: EYT'lilere avans müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan milyonlarca emekli, memur ve çalışanı ilgilendiren mesajlar: Gerekli adımları atacağız