Toyota yeni elektrikli aracı için 1,3 milyar dolar yatırım yapacak ​

Japonya merkezli otomobil üreticisi Toyota, ABD pazarı için tamamen yeni, üç sıralı elektrikli SUV aracının montajı da dahil olmak üzere gelecek elektrifikasyon çalışmaları için Kentucky'deki tesisine 1,3 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu.

Haber Merkezi AA
Foto/arşiv

Şirketten yapılan açıklamada, yeni yatırımla Toyota'nın fabrikaya yaptığı toplam yatırımın yaklaşık 10 milyar dolara çıktığı kaydedildi.


Açıklamada, ABD pazarı için tamamen yeni, üç sıralı elektrikli SUV aracının montajı da dahil olmak üzere gelecek elektrifikasyon çalışmaları için Kentucky'deki tesise 1,3 milyar dolarlık yatırım yapılacağı bildirildi.


Yatırımın, şirketin daha önce duyurduğu Kentucky tesisindeki elektrikli araç montajını destekleyeceği belirtilen açıklamada, ayrıca tesise batarya montaj hattının da ekleneceği aktarıldı.


Toyota'nın Kentucky'deki üretim tesisi, otomobil üreticisinin 1986'dan bu yana Kuzey Amerika operasyonlarının merkezi konumunda bulunuyor.


Yaklaşık 9 bin 400 işçiye istihdam sağlanan tesisin yılda 550 bin araç üretme kapasitesine sahip olduğu kaydediliyor.Kia Stonic SUV fiyatıyla şaşırtıyor: Fiat Egea'dan bile ucuz

Otomotiv yeni yıla rekorla başladı: En yüksek ocak ayı ihracatı gerçekleştirildi

Büyük marka 200 bin liraya varan indirimi duyurdu! Otomobil alacaklara 2024 sıfır araç kampanyaları

Citroen Şubat ayına noktayı koydu: 10 bin TL taksitle sıfır otomobil imkanı