Almanya'da hastanelerin yüzde 25'i kapanma tehlikesi ile karşı karşıya

Hastanelerde kontrolsüz bir iflasın başlangıcında olduklarını söyleyen Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, ülkede planlanan hastane reformunun yapılmaması halinde hastanelerin yüzde 25'inin kapanabileceği uyarısında bulundu.

Haber Merkezi Diğer
Arşiv

Tüm dünyaya kabus yaşatan koronavirüs pandemisinin ardından birçok ülkenin sağlık sistemi alarm verdi.

O ülkelerden biri de Almanya oldu.

Şu sıralarda ise Alman hastaneleri iflasın eşiğinde.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, Alman Bild gazetesine konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Hastanelerin yüzde 25'i muhtemelen iflas edecek"

Lauterbach, verdiği röportajda, ülkede planlanan tartışmalı hastane reformunun, yapı ve finansal olarak zor durumda olan birçok hastanenin hayatta kalmasını sağlayacağını kaydetti.

Alman sağlık sistemi için söz konusu reformun aciliyetini vurgulayan Lauterbach, "Hastanelerde kontrolsüz bir iflasın başlangıcındayız. Reform olmadan hastanelerin yüzde 25'i muhtemelen iflas edecek." ifadelerini kullandı.

Kovid-19 salgını, çoğu ülkede olduğu gibi Almanya'da da sağlık hizmetleri, çalışanlar ve hastaneler üzerinde büyük bir baskı oluşturmuştu. Bu baskı, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası ortaya çıkan enerji kriziyle daha da arttı.

Hastanelerin 60'ı büyük mali sorunlarla karşı karşıya

Almanya'daki 1.900 hastanenin yüzde 60'ı büyük mali sorunlarla karşı karşıya bulunuyor. Hastanelerdeki ekipmanların eski olmasından, personel eksikliğinden, acil servislerde bekleme sürelerinin çok uzun olmasından, tedavi kalitesinin gittikçe düşmesinden ve çok fazla olan bürokrasiden şikayet ediliyor.

Ülkede planlanan ve büyük tartışmalara neden olan hastane reformu ile hastanelerin finansman ve yapısının yeniden düzenlenmesi amaçlanıyor.

Reforma göre, hastaneler artık sadece tıbbi vaka sayısına göre finanse edilmeyecek. Bu da hastaneler üzerindeki finansal baskıyı azaltacak. Hastanelerin 3 kategoriye ayrılması planlanıyor. Kliniklerin belirli tedavilerde uzmanlaşarak hastaların daha kaliteli bir tedavi alması hedefleniyor.


Almanya ekonomisi resesyona girdi

Rusya'dan Almanya'nın başkonsolosluk kararına tehdit gibi cevap: Tepkisiz kalmayacak