Bakan Yerlikaya paylaştı: İstanbul ve Sinop'ta iki ayrı çete çökertildi

Sinop ve İstanbul’da 'Kafes operasyonları' kapsamında “Uzuner” ve “Pelit çetesi” olarak bilinen iki ayrı suç örgütü çökertildi. Gözaltına alınan 14 şüpheliden 13'ü tutuklandı, 1'i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Çetelerin çetelesini tutuyoruz" diyerek operasyonun detaylarını paylaştı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sinop ve İstanbul’da Uzuner ve Pelit çetesi olarak bilinen iki ayrı suç örgütü çökertildi.

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından organize suç örgütlerine yönelik başlatılan 'Kafes' operasyonları kapsamında çalışma yapıldığını duyurdu.


https://t.co/aij7vwOBp6


Uzuner çetesi

Sinop merkezli, Trabzon ve istanbul olmak üzere 3 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 14 şüpheli şahıs yakalandı. 13 çete mensubu tutuklandı. 1 çete mensubuna adli kontrol kararı verildi.


Jandarma Genel Komutanlığı, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Sinop İl J.K.lığı tarafından Uzuner olarak bilinen, liderliğini Necati Kerim Uzuner’in yaptığı ve 8 suç örgütü yöneticisinin olduğu Organize Suç Örgütü üyelerine yönelik operasyon düzenlendi.


Şüphelileri yakalamak için Sinop, Trabzon ve İstanbul olmak üzere 3 ilimizde 14 şüpheli şahsa eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.


Vatandaşlarımızı bankaların müşteri hizmetleri numarasına benzer numaralardan aradıkları ve kendilerini müşteri temsilcisi gibi tanıtarak dolandıkları, elde ettiği paraları ise kripto paraya çevirdikleri tespit edildi.


153 banka hesabına el konuldu

Operasyonda 40 Milyon Türk Lirası tutarında işlem hacmi olduğu tespit edilen 8 şüpheliye ait toplam 153 banka hesabına mahkeme tarafından el konuldu.


Pelit suç örgütü

İstanbul’da düzenlenen operasyonlarda 25 şüpheli şahıs yakalandı.


İstanbul İl Jandarma Komutanlığınca Pelit Çetesi olarak bilinen, liderliğini Rıfat Albayrak’ın yaptığı organize Suç Örgütü üyelerine yönelik operasyon düzenlendi.


Ormanda kesim yapıp, açtıkları arazileri usulsüz satmışlar

Ormanlık alanlarda kesim yapmak suretiyle açtıkları arazileri usulsüz şekilde düzenlenen belgelerle vatandaşlara satarak, Rüşvet, Nitelikli Dolandırıcılık ve Orman Kanununa Muhalefet suçlarını örgütlü olarak işlediği tespit edilen 25 şüpheli şahsa eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Adli işlemleri devam ediyor.


Operasyonlar neticesinde; 15 adet ruhsatsız tabanca, suçtan elde edildiği değerlendirilen çok sayıda altın, yüksek miktarda döviz ve para ele geçirildi.

Operasyonları düzenleyen görevlileri tebrik eden Yerlikaya, "Allah ayağınıza taş değdirmesin. Aziz milletimizin duaları sizlerle. Çetelerin çetelesini tutuyoruz. Hiçbiri yüce Türk adaletinden kaçamayacak" dedi.


Bakan Yerlikaya: İki suç örgütü çökertildi

Bakan Yerlikaya duyurdu: Ankara'daki bombalı saldırı girişiminde 'paramotor' detayı

Bakan Yerlikaya duyurdu: Tefecilere operasyon çok sayıda gözaltı var

Bakan Yerlikaya: Bot hesaplar üzerinden hesap yapanların çabalarını boşa çıkartacağız