Boğaziçi’ndeki baskında yeni detaylar ortaya çıktı: İhalesiz alım yaptılar

Boğaziçi Üniversitesi’nin Bilgi İşlem Merkezine baskın düzenleyen dört akademisyen hakkında yürütülen soruşturmada yeni detaylar çıktı. Baskın yapan akademisyenlerden biri olan Prof. Tuna Tuğcu’nun Bilgi İşlem Merkezi Başkanı olduğu dönemde ihalesiz olarak toplam 40 bin dolarlık satın alma yapıldığı iddia ediliyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv

Boğaziçi Üniversitesi’nin Bilgi İşlem Merkezine baskın düzenleyen dört akademisyen hakkında yürütülen soruşturmada yeni detaylar çıktı.

Baskın yapan akademisyenlerden biri olan Prof. Tuna Tuğcu’nun Bilgi İşlem Merkezi Başkanı olduğu dönemde usulsüz bir şekilde kendi şirketi olan SD4U’dan ihalesiz alım yaptığı ortaya çıkmıştı. Bu şirketin ortakları arasında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Bölümü öğretim üyesi Prof. Haluk Bingöl’ün olduğu da öğrenildi.

İhalesiz alım yaptılar

Tuna Tuğcu ve Haluk Bingöl’ün sahip oldukları şirketten 2016-2018 yılları arasında ihalesiz olarak toplam 40 bin dolarlık satın alma yapıldığı iddia ediliyor.

Üniversite yönetimi, baskınla ilgili Tuğcu ve diğer 3 akademisyen hakkında görevi kötüye kullanma suçlamalarıyla soruşturma açmıştı. Soruşturmanın bu bilgiler ışığında genişletileceğini öngörülüyor.

  • Ne olmuştu?
  • Dört akademisyen, 10 Haziran’da üniversite yönetiminin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı “Kandilli Bilim, Teknoloji ve Araştırma” binasının açılış töreninde olmasını fırsat bilerek bilgi işlem merkezine baskın düzenlemiş ve evrakları gasp etmişti.

GÜNDEM
Boğaziçi Üniversitesi'ndeki hocalar baskına başladı: Evrakları gasp edip personeli tehdit ettiler

Boğaziçi Üniversitesi'ndeki eylemlerin öncü ismi Enes Gözüküçük bu kez dini değerlerle alay etti
Boğaziçi Üniversitesi'nde Prof. Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolarda en önde provokasyon yapan Enes Gözüküçük, çektiği video ile dini değerleri hedef aldı. Kendisini dinleyen kalabalığa sözde şarkı söyleyen Gözüküçük, 'Dikkat Allah konuşuyor' ifadesini kullandı. Söz konusu görüntüyü sosyal medya hesabından paylaşan Gözüküçük'ün arkadaşı ise paylaşımına, 'Hayırdır Allah'ın mı doğum günü' notunu düştü. Enes Gözüküçük ve arkadaşlarının dini değerlerle alenen alay etmesi tepkilere neden oldu