Düzce depremi 700 bin dinamitin patlamasına eşdeğer

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Prof. Dr. Şükrü Ersoy, depremin beklenen İstanbul depremini tetiklemeyeceğini söyledi. Prof. Dr. Tüysüz ise depremle 700 bin ton dinamite eşdeğer bir enerjinin boşaldığını belirtti.

Haber Merkezi Diğer
Foto: AA

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem İstanbul ve Ankara'da da şiddetli şekilde hissedildi.

  • Uzmanlar depremi NTV canlı yayınında değerlendirdi. En çok merak edilen soru, sarsıntının beklenen İstanbul depremini tetikleyip tetiklemeyeceğiydi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Beklenen İstanbul depreminin öncüsü falan değil. Biz Marmara Denizi içerisinde 7'den büyük bir deprem bekliyoruz, Kuzey Anadolu Fayı üzerinde. Şu anda böyle bir depremden söz etmiyoruz. Daha doğudaki bir depremden söz ediyoruz" dedi.

Düzce'nin zemin olarak iyi olmadığını bilgisini veren Ersoy, 1999 depremi sonrası yapı stoku yenilendiği için büyük bir hasar beklenmediğini kaydetti.

Ersoy, artçı sarsıntılara da dikkat çekerek, "Bundan sonra 5 civarında artçılar hissedilebilir. Bu en az bir hafta 10 gün sürebilir. Buna hazır olunmalı" diye konuştu.

Düzceliler 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası geceyi sokaklarda geçirdi
Düzce'de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem nedeniyle açık alanlarda toplanan vatandaşlar, geceyi sokaklarda geçirdi.

OKAN TÜYSÜZ: 700 BİN TON DİNAMİTE EŞDEĞER

Prof Dr. Okan Tüysüz ise depremin şiddetinin 5,9 olduğunu ancak yüzeyde oluşan şiddetin 8 civarında olduğunu söyledi. Tüysüz, "Aşağı yukarı 700 bin ton civarında bir dinamitin patlamasına eşdeğer bir enerjinin bu deprem vasıtasıyla boşaltıldığını gösteriyor. Dolayısıyla oldukça kuvvetli bir deprem" dedi.

  • Sarsıntının İstanbul'dan Ankara'ya kadar geniş alanda hissedildiğini anlatan Ersoy, "Yüzeye yakın bir deprem, 7 kilometre ile 3.5 kilometre arasında derinlik değerleri veriliyor. Yüzeyde hissedilmesinin önemli nedenlerinden biri" ifadelerini kullandı.

Bir diğer önemli nedenin de Gölyaka ve Düzce'nin zayıf bir zemine sahip olması olduğunu kaydeden Tüysüz, "Bu tür zeminler deprem dalgalarını büyüterek insanlara iletiyor. Bu büyüklükteki bir depremin hasar yaratması beklenir. Binaların yüzde 80 oranında yenilenmesi, hasarın büyük olmasını engelleyen temel faktörlerden" diye konuştu.

FOTOĞRAF 11
Evinizin altından fay hattı geçiyor mu? Adrese göre sorgulama yapılabiliyor
Bu gece merkez üssü Düzce olan 5.9 büyüklüğünde depremin ardından vatandaşlar bir kez daha deprem gerçeği ile yüz yüze geldi. İstanbul ve Ankara'dan da hissedilen sarsıntının ardından binlerce vatandaş arama motorlarında 'fay hattı nasıl sorgulanır? Deprem fay hattı sorgulama nasıl yapılır?' sorusunun cevabı yoğun bir şekilde araştırıldı. Peki evinizin altından fay hattı geçiyor mu, deprem fay haritası nasıl sorgulanır? Detaylar haberimizde...

"HASARLI YAPILARA GİRMEYİN"

Devam eden artçı sarsıntıların 5 büyüklüğüne kadar ulaşabileceği bilgisini veren Tüysüz, "Hasarlı yapılara girmemek ve yetkililer tarafından incelenmesinin beklenmesi gerekiyor" uyarısını yaptı.

Düzce'de deprem anında çalışanların yaşadığı panik güvenlik kamerasına yansıdı
Düzce'de saat 04.09 sularında, merkezi Gölyaka ilçesinda olan 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremi hisseden vatandaşlar, büyük paniğe kapılırken olası depreme karşı sokak ve parklarda sabahladı. Bir iş yerinde deprem anı, güvenlik kamerası tarafından da görüntülendi.

İSTANBUL DEPREMİ NE ZAMAN BİLMİYORUZ

Depreme yönelik önlemlerin bir an önce alınması gerektiğinin altını çizen Kasapoğlu, "Bugün depremden sonra herkesin aklındaki soru İstanbul depremini tetikler mi? Ne zaman bilmiyoruz. Bu nedenle deprem yarın olacakmış gibi depreme karşı önlemleri almalıyız. Binalarımızı büyük depreme dayanıklı hale getirmeliyiz."

GÜNDEM
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan çağrı: Artçılar devam ediyor hasarlı binalarda durmayın

GÜNDEM
Deprem sonrası Marmaray seferleri gecikmeli olarak başladı

ÖZGÜN
Düzce depremi beklenen büyük İstanbul depremini tetikler mi?