İçişleri Bakanı Soylu: Aile yapımıza dokundurmayız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'da yaptığı konuşmada aile yapısının önemine işaret etti. "Aile yapımıza dokundurmayız" diyen Bakan Soylu; "Kırmızı çizgilerimiz var. Aile yapımızı ortadan kaldırmanın önünü açmak istiyorlar. Kendilerine sorun. Kendi evlerinden aynı cins evliliği kabul edeceklerse onu bütün milletimize açıklasınlar. Kendi beyannamelerinin içerisinde kendi söylediklerinin içerisinde tüm sapkınlıkları içeren bu milletin diniyle, diyanetiyle, inancıyla, değerleriyle, milliyetiyle, geleneğiyle, göreneğiyle örtüşmeyen bütün önerileri sadece Amerika söylüyor diye sadece Avrupa söylüyor diye bu ülkeye dayatmaya çalışıyorlar. " diyerek aile yapısını bozmaya yönelik yapılan çalışmalara tepki gösterdi.

Haber Merkezi AA
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Sultangazi Belediyesi'nin etkinlik çadırındaki sahur programına katılan Soylu; burada yaptığı konuşmada aile yapısının önemine vurgu yaptı.


"Aile yapımıza dokundurmayız"

"Aile yapısının önemine işaret eden Soylu, şöyle konuştu:

"Aile yapımıza dokundurmayız. Kırmızı çizgilerimiz var. Terör örgütünü ülkemizin içinden söküp attık. Bir daha terör örgütünü ülkemizin içerisine sokmayız, sokturmayız. Kırmızı çizgilerimiz var. Yitiklerimizi bulduk bir daha kaybettirmeyiz, kaybetmeyiz. Onun için bu mücadeleyi hep beraber ortaya koyacağız. Hep beraber gerçekleştireceğiz. O bizi istemeyenler yerimize bunları ikame etmeye çalışanlara vereceğimiz cevap budur. Bir vereceğim cevap daha var o da şu. Böyle liderler ülkelerine yüz yılda bir ya gelir ya gelmez. Ne yapacaksak zamanında yapacağız. Ülkemizi onun zamanında zenginleştireceğiz. Ülkemizi onun zamanında büyüteceğiz. Ülkemizin altyapısını en mükemmel onun zamanında getireceğiz. Sonra gelecek nesillere güçlü ve büyük bir Türkiye bırakacağız."


"Bu ülkede on yıllarca özgüveni içimizden almaya çalışanlara karşı bu ülkenin yitiklerini bu ülkeyle beraber buluşturdu. Bu milletin yitiklerini bu milletle beraber buluşturdu ve büyük devrimler büyük değişimler meydana getirdi. Orası Ayasofya'ydı. Allah'a şükürler olsun. Daha önümüzde büyük yolculuklar var. Daha 3 tane koyunu güdemeyenler bu ülkenin karşı karşıya kaldığı bu büyük meselelerin altında ezilip giderler. Türkiye sadece kendi iddialarının ülkesi değildir. Türkiye aleme nizam vermek üzere kendiyle beraber ahitleşmiş bir ülkenin ve büyük bir millet adıdır. Yapacak çok işimiz var. Altyapımızı oluşturduk. Özgüvenimizi yerine getirdik. Şimdi Türkiye yüz yılını başlatma zamanıdır. Bu da sizlerin ortaya koyacağı iradeyle mümkündür. Eksiklerimiz olur. Eksiksiz Cenab-ı Allah'tır. Biz kuluz eksiklerimiz var ama biz milletimize sadığız. Biz değerlerimize sadığız. Bize gitsin diyenler Doğu ve Güneydoğu'da yaptığımız terör operasyonlarını bitirmek istiyorlar. Alenen de ilan ediyorlar. Irak'ın kuzeyinde, Suriye'nin kuzeyinde şu anda yurt dışında kahramanca şahadeti göze alarak bu milletin özgürlüğü hürriyeti, namusu için birliği ve beraberliği için mücadele eden kahramanlarımızın geri gelmesinin doğru olacağına iddia ediyorlar. " Türkiye'de aile yapısının bozulmaya ve ortadan kaldırılmaya çalışıldığını vurgulayan Süleyman Soylu, şunları kaydetti:


"Aile yapımızı ortadan kaldırmanın önünü açmak istiyorlar. Kendilerine sorun. Kendi evlerinden aynı cins evliliği kabul edeceklerse onu bütün milletimize açıklasınlar. Kendi beyannamelerinin içerisinde kendi söylediklerinin içerisinde tüm sapkınlıkları içeren bu milletin diniyle, diyanetiyle, inancıyla, değerleriyle, milliyetiyle, geleneğiyle, göreneğiyle örtüşmeyen bütün önerileri sadece Amerika söylüyor diye sadece Avrupa söylüyor diye bu ülkeye dayatmaya çalışıyorlar. Bunu Macaristan kabul etmedi. Bunu dünyadaki birçok ülke kabul etmedi. En son bunu kabul etmeyen ülkelerden bir tanesi de Bulgaristan'da geçen hafta seçim oldu. Orada yeni kurulan bir siyasi parti sadece bunu söyledi diye birçok siyasi partinin önüne geçerek çok yüksek oy aldı. Bizim hassasiyetimiz inancımızdan, değerlerimizden, aile yapımızdandır."

"Türkiye bambaşka bir tabloyla karşı karşıya kaldı

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son 20 yılda yapılamaz dediği her şeyi hayata geçirdiğini kaydeden Soylu, şöyle devam etti:

"14 Mayıs'ta seçim var. Tam yirmi yıldır Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan yapılamaz denilen her şeyi yapmış, milletimizle beraber hem milletimizi mahcup etmeden, hem de milletimizle dünyaya mahcup olmadan bir büyük yolculuğu gerçekleştirmiştir. Şimdi başka bir imza atma zamandır. Bir üst lige Türkiye'yi çıkarma zamanıdır. Türkiye yüzyılını başlatmanın zamanıdır. 20 yıldır altyapısı Türkiye'nin çok iyi bir şekilde dizayn edildi, kolay yapılmadı. Zorluklarla yapıldı. Bu esnada da hani derler ya bazen şeytan taşlamaktan tavaf etmeye fırsat bulamadığımız zaman dilimleri içerisinde bu yapıldı. Pandemi ile mücadele ederken gerçekleştirilen Çanakkale Köprüsü'ne kadar Osmangazi Köprüsü'ne kadar Avrasya Tüneli'ne kadar, Marmaray'a kadar Türkiye'nin her noktasında aşılamaz dağları aştığımız Nissibi Köprüsü'nden tutun her türlü tüneline kadar yoluna kadar. Türkiye bambaşka bir tabloyla karşı karşıya kaldı."

Türkiye'nin siyasal istikrarının defalarca bertaraf edildiğini dile getiren Soylu, "Türkiye 20 yıldır bunlardan yoksun değildi. Aynılarıyla karşı karşıya kaldı. 27 Nisan e muhtırasında karşı karşıya kaldı. Gezi olaylarında karşı karşıya kaldı. 17-25 Aralık darbesinde karşı karşıya kaldı. 6-8 Ekim olaylarında karşı karşıya kaldı. Yani sadece selin afetin depremin yıktığı evlerimiz olmadı bu ülkede. Şırnak'tan Nusaybin'e kadar Kızıltepe'ye kadar Yüksekova'ya kadar birçok noktada o olaylarda evler yakıldı yıkıldı. Camiler, kütüphaneler yakıldı yıkıldı. Şehirlerin ticaret hayatı, ekonomik hayatı, sağlık hayatı, eğitim hayatı bertaraf edilmeye çalışıldı. Tayyip Erdoğan sadece afetler sonrası şehirleri kaldırmadı. Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan bu haksızlıklar sonrası da oraların insanını yalnız bırakmadı. Oraları da ayağa kaldırdı. Devletinin milletinin varlığını ve sıcaklığını herkese ülkenin en ücra noktasına kadar ulaştırabilme kabiliyetine gayretine sahip oldu." ifadelerini kullandı.

"Türkiye bambaşka bir hikaye yazıyor"

Soylu, şunları kaydetti:

"Bunlar nasıl oldu? Şimdi enerjimiz her geçen gün bize yetebilecek bir hale geliyor. Eskiden Gabar Dağı'nda terör vardı, oralara girilemezdi. Bırakın Şırnak-Cizre yolu yıllarca yapılamadı. Çok iyi biliyorum. İçişleri bakanı olduktan sonra oradaki arkadaşlar geldiler. Ne olursunuz yolu bitirelim dediler. Yolun her bir kilometresine kule yaptık ve bu yol burada bitecek dedik. Sadece o yol bitmedi. Bugün valimiz evindeydi. Esma Çevik'imiz orada şehit oldu. Niçin şehit oldu biliyor musunuz? Çünkü Gabar'ı temizledikçe Gabar'ın altındakilere ulaşmak istediler. Gabar'ın altında petrol var ve orada aynen Şırnak'ta Batman gibi bir petrol şehri oldu. Artık orada terör yok. Şırnaklılar diyorlar ki biz her gün taşınan petrol arabalarını saymaktan yorulduk. Daha yeni başladık. Bir taraftan Gabar'da çıkarılan petrol diğer tarafta Sakarya Gaz Sahasında çıkarılan gaz. Diğer taraftan burnumuzu sokmaktan bile imtina ettiğimiz Doğu Akdeniz'de aradığımız inşallah onu da bulacağımız gazımız, enerjimiz. Türkiye bambaşka bir hikaye yazıyor."

"Asrın felaketi" olarak nitelendirilen 6 Şubat depremlerinin üzerinden 69 gün geçtiğini, Sultangazi Belediyesini ve personelini Adıyaman'da gördüklerini belirten Soylu, şöyle konuştu:

Deprem bölgesindeki faaliyetler

Hasarlı 1 milyon 700 bin haneye 10'ar bin lira yardım yapıldığını, 435 bin haneye de 15'er bin liralık taşınma yardımının verildiği bilgisini paylaşan Soylu, "AFAD tarafından, milletimiz tarafından Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla destekler 39 binin üzerindeki aileye verildi ve verilmeye de devam ediyor. Önümüzdeki hafta Allah nasip ederse kira yardımlarını başlatmış olacağız. Peyder pey hangi vakit geliyorsa, onun planıyla, programıyla adım atan bir anlayışı orada gerçekleştirmeye çalışıyoruz. O kardeşlerimizi orada yalnız bırakmayacağız." diye konuştu.

Soylu, şöyle devam etti:

"Bilim adamlarıyla sürekli beraberiz. Diyorlar ki biz 3 fayın kırılmasına kadar çalıştık ama burada 7 tane kırıldı. 110 bin kilometrekarelik Hollanda'dan büyük bir alan ve 10 ilde etkilediği diğer illerde de meydana gelen Kayseri'den Niğde'ye kadar hatta Tunceli'ye kadar, Batman'a kadar birçok vilayeti etkileyen bu büyük depremde oraya gelen yabancı devlet adamlarının söylediği bir tek şey var. Dünyada hiçbir devlet bu kadar zamanda bu bölgeyi ayağa kaldıramazdı. İnşallah sadece ayağa kaldırmak değil, çok kısa bir zaman içerisinde hep birlikte oralarda o hayatın eskisinden daha güvenilir oradaki evlerin eskisinden daha güvenli oradaki insanların elbette ki hemşerilerimizin hüznü acıları olacak ama 84 milyon vatandaşımızın onların gönülleriyle bir olmasından kaynaklanan o yaraların sarılması için seferber olmasından kaynaklanan o karşı karşıya kaldığı üzüntülerini unutturarak yepyeni bir yolculuğa başlayacak. Eskisinden daha güçlü olacak, eskiden daha güvenilir olacak. Eskisinden daha yaşanabilir bir hale gelecek."

Sahur programına bazı belediye başkanları, milletvekili adayları ve ilgililer katıldı.


Süleyman Soylu: Müsamaha göstermeyeceğiz

Süleyman Soylu kararını açıkladı

Süleyman Soylu Tendürek Dağı'nda

Süleyman Soylu Ordu'ya gidiyor

Süleyman Soylu: Kimse acıma beklemesin