Karabağ zaferinin 2. yılı: Azerbaycan’ın sesi olmaya devam edeceğiz

Azerbaycan; Karabağ ve çevre illerinin Ermenistan işgalinden kurtuluşunun 2. yılını coşkuyla kutladı. Bakü’de yürüyüşler düzenlendi, şehitliklerde dualar edildi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Ankara’daki “Azadlığa Kavuşan Kadim Vatan” programında “Kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Rabia Şenol Yeni Şafak
​Karabağ zaferinin 2. yılı.

Azerbaycan Ordusu’nun, yaklaşık 30 yıl Ermenistan’ın işgali altında bulunan Karabağ ve çevresindeki illeri kurtarmasının üzerinden 2 yıl geçti. 2. Karabağ Savaşı’nda 44 gün içerisinde topraklarını kurtaran Azerbaycan ordusu, halkın yıllar süren vatan hasretine son verdi.

YÜRÜYÜŞLER DÜZENLENDİ

Büyük zaferin 2. yılı dolayısıyla Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yürüyüşler düzenlendi. “Zafer Günü” kutlamaları kapsamında Bakü’nün çeşitli bölgelerinde düzenlenen yürüyüşlere, askeri lise öğrencileri ve Karabağ Savaşı gazileri katıldı. Yürüyüş öncesinde şehitler saygı duruşu ile anıldı, Azerbaycan Milli Marşı okundu. Askeri bandonun marşlar seslendirdiği yürüyüşe vatandaşlar da eşlik etti.

ŞEHİTLİKLERE AKIN ETTİLER

Karabağ’ın işgalden kurtarılması için canlarını feda eden şehitler de unutulmadı. Bakü’de 2. Fahri Hıyaban’daki şehitliğe gelen şehit yakınları ve vatandaşlar, buradaki mezarlara çiçek bıraktı, dualar etti. Yağmurlu havaya rağmen şehitliğe gelen ziyaretçiler zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadı. 2. Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan ordusu, 2 bin 908 şehit verdi. Savaşta 6 Azerbaycan askeri de kayboldu.

Yıllardır hücum emrini bekliyorduk

Azerbaycanlıların “vatan savaşı” dediği 2. Karabağ Savaşı’na katılan subaylar ve askerler, her gittikleri yerde vatandaşlar tarafından ilgi ve saygıyla karşılanıyor. Savaşa katılan subaylar da bu zaferde yer almanın gururunu yaşıyor. O subaylardan biri olan Yarbay İslam Hacıyev, yıllardır başkomutanın hücum emrini beklediklerini söyleyerek, “Azerbaycan ordusu düşmanın yıllarca oluşturduğu savunma hattını kısa sürede geçti. Düşmanın direncini kırarak tarihi Azerbaycan topraklarını işgalden kurtardık” diye konuştu. Yarbay Agil Kasımov ise, “Başkomutan yıllardır beklediğimiz emri verdi ve biz karşı saldırıya geçtik. 30 yıldır hasretinde olduğumuz topraklarımızı işgalden kurtardık. Ben vatan savaşına katıldığım için gurur duyuyorum” dedi.

Azerbaycan’ın sesi olmaya devam edeceğiz

  • Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi’nin 2. yılı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından “Karabağ Zaferi Konferansı: Azadlığa Kavuşan Kadim Vatan” programı düzenlendi. Burada konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türk dünyasının kuvvetine ve başarısına tahammülü olmayanların Karabağ zaferini yeni dezenformasyonlarla baltalamaya çalıştığını belirterek, “Türk dünyası olarak birlik ruhuyla Azerbaycan davasının sesi olmaya devam edeceğiz. Dezenformasyonlara, karalama kampanyalarına müsaade etmeyeceğiz. Azerbaycan’ın haklı zaferine gölge düşürtmeyeceğiz” dedi.
  • “Azerbaycan’ın topraklarını azatlığa kavuşturmak için verdiği şanlı mücadele tarihteki yerini almıştır” diyen Altun, şöyle devam etti: “Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün alanlarda can Azerbaycan’ın ve Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

Turan taktiği kazandırdı

Azerbaycan Ordusu’nun tarih yazdığı zaferin ikinci yılı nedeniyle İstanbul Üniversitesi “Azerbaycan Zafer Günü” programı düzenledi. Programda, Türk Ordu Modeli’nin zaferin kazanılmasında büyük önem taşıdığı vurgulandı. Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toğrul İsmayıl, “İlham Aliyev döneminde Azerbaycan milli ordusunun gerçek anlamda modern Türk ordusu modeline geçtiğini görebiliyoruz. Bu ordu modeliyle Azerbaycan zafere ulaştı” dedi. Bayburt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ramin Sadık ise şunları kaydetti: “Alanda savaşan Azerbaycan ordusuydu ama ordunun içinde Türk kurmay zekası vardı. Özellikle savaşın ikinci safhasında ‘Turan taktiğini görüyoruz. Alanda savaşan ve bu eğitimi başarıya ulaştıran da Azerbaycan ordusu oldu.”

GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yaşasın Türkiye-Azerbaycan dostluğu