Karabağ'da 30 yıl sonra sandık kuruldu

Azerbaycan vatandaşları Cumhurbaşkanlığı Seçimi için sandık başına gitti. Ermeni işgalinden kurtarılan Karabağ'da 30 yıl sonra ilk kez sandık kuruldu. Yüzde 92.1 oy oranıyla yeniden seçilen İlham Aliyev, oyunu Hankendi’de kullandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İlham Aliyev.

Azerbaycan'da tarihi nitelikte bir seçim süreci yaşandı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Erken Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde oyunu, bir zamanlar ayrılıkçı Ermeni yönetimin "başkent" olarak belirlediği Hankendi’de kullandı. Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı seçimi için oy verme işlemi yerel saatle 08.00’de başladı. Cumhurbaşkanı Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva ve çocuklarıyla Ermeni güçlerinin işgalinden kurtarılan Karabağ’ın en büyük şehri Hankendi’deki 122 numaralı seçim bölgesinin 14. seçim merkezinde oylarını kullandı. Aliyev’in Azerbaycan'ın 30 yıl sonra Ermenistan işgalinden kurtardığı bölgede oyunu kullanması sembolik açıdan da tarihi bir oy olarak kabul edildi. 4 milyon 971 bin seçmenin oy kullandığı seçime katılım oranı yüzde 76,73 oldu. Resmi sonuçlara göre Aliyev oyların yüzde 92,1'ini alarak yeniden seçildi. Seçimi yaklaşık 800'ü yabancı 90 binden fazla gözlemci ve 200'den fazla yabancı gazeteci takip ediyor

33 YIL SONRA KARABAĞ’A SANDIK

Azerbaycan'ın 1991'de bağımsızlığını yeniden ilan etmesinden beri ülkede 8 cumhurbaşkanı seçimi yapıldı.

8 cumhurbaşkanı seçimi Birinci Karabağ Savaşı'yla beraber Azerbaycan topraklarının yaklaşık yüzde 20'sinin Ermenistan işgali altında olduğu ve yaklaşık bir milyon Azerbaycanlının ülke içinde yerinden edildiği bir ortamda gerçekleştirildi. Böylelikle seçimler, yeniden bağımsızlığının ardından ilk defa bütün Azerbaycan topraklarında gerçekleştirilmiş oldu. Karabağ'ın sembol şehri Şuşa'da, Hankendi'de, Hocalı'da, Hocavend'de, Ağdere'de, Ağdam'da, Cebrayıl'da, Fuzuli'de, Zengilan'da, Gubadlı'da, Laçın'da ve Kelbecer'de 22 binden fazla seçmen oy kullanabildi.

İlk tebrik Erdoğan'dan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İlham Aliyev'in seçim zaferini kutlayan ilk liderlerden birisi oldu. Aliyev ile telefonda görüşen Erdoğan, sonuçların hayırlı olması temennisini dile getirdi.


Karabağ Zaferi sonrası Azerbaycan'da ilk seçim: Aliyev oyunu kullandı

Azerbaycan'da oy verme işlemi sona erdi: Aliyev yüzde 90 üzerinde oyla kazandı

Azerbaycan'da zafer İlham Aliyev'in: Aliyev'in zaferini halk konvoylarla kutluyor