Kilolarca insan saçı ele geçirildi: Piyasa değeri dudak uçuklattı

İstanbul Esenyurt'ta bir depoyu laboratuvara çeviren kaçakçıların, yurt dışından temin ettikleri canlı insan saçını kimyasal malzemeler kullanarak protez saç haline getirdikleri ortaya çıktı. Yakalanan 100 kilogram insan saçının piyasa değeri ise dudak uçuklattı. Detaylar haberimizde...

Haber Merkezi AA
Foto: DHA.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yasa dışı yollarla temin edilen insan saçlarının İstanbul'da piyasaya sürüleceği bilgisi üzerine çalışma başlattı.Yapılan teknik ve fiziki takip sonucunda, yabancı uyruklu H.G. ve E.H'nin yurt dışından temin ettikleri canlı insan saçını, kaçak yollarla ülkeye sokup Esenyurt'ta laboratuvara çevirdikleri bir depoda çeşitli kimyasal malzemeler kullanarak protez saç haline getirdiklerini belirlendi.Bunun üzerine söz konusu adrese operasyon düzenleyen ekipler, 2 şüpheliyi gözaltına aldı.Burada arama yapan jandarma, 100 kilogram insan saçı, protez saç yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ile suçtan elde edildiği değerlendirilen 20 bin dolar ele geçirdi.


Hazırladıkları internet sitesi üzerinden yasal saç tasarım merkezi imajı oluşturdukları tespit edilen H.G. ve E.H, gözaltı işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.


Piyasa değer 5 milyon lira


Yapılan operasyonda, piyasa değeri yaklaşık 5 milyon lira olan 100 kilogram insan saçı, protez saç yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ve yasa dışı yollarla ürettikleri protez saçtan kazanç olarak elde ettikleri 20 bin dolar ele geçirildi.


Konu ile ilgili gözaltına alınan H.G ile E.H adlı yabancı uyruklu kişiler, işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.


150 bin liraya protez saç yapıyorlar


Öte yandan operasyonun ardından yapılan incelemelerde yabancı uyruklu kişilerin, kendilerine ait bir online alışveriş sitesi ve 75 bin ila 150 bin lira arasında fiyatlara yaptıkları protez saç uygulamasıyla yasal bir saç tasarım merkezi imajı yarattıkları belirlendi.


Operasyon Türkiye’nin hakkı

Pençe-Kilit bölgesinde 10 terörist etkisiz hale getirildi

İstanbul Havalimanı'nda 568 kilo uyuşturucu ele geçirildi