Minikler sevimli dostlara daha iyi bakacak

Bağcılar Belediyesi Hayvan Barınma ve Müşahede Merkezi’nde ilkokul çocukları için etkinlik düzenlendi. Etkinliğe öğretmenleriyle katılan çocuklar doğru hayvan besleme konusunda eğitim alarak hayvan barınaklarını gezdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Minikler sevimli dostlara daha iyi bakacak.

Bağcılar Belediyesi Hayvan Barınma ve Müşahede Merkezi’nde ilkokul çocukları için etkinlik düzenledi. Etkinliğe Bağcılar İlçe Kaymakamı Abdullah Uçgun, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, Bağcılar Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Rüstem Tüysüz, İstoç İlkokulu ve Bağcılar Belediyesi Bilgi Evi 4. sınıf öğrencileri öğretmenleriyle birlikte katıldı. Veteriner hekim eşliğinde uygulamalı olarak hayvan bakım eğitimi alan ilkokul öğrencileri daha sonra barınağı gezdi. Sokak hayvanlarının yaşam alanlarını gezip tedavi merkezlerini yakından gören öğrenciler yanlarında getirdikleri mamalarla hayvanları besledi. Öte yandan barınağa köpek sahiplenmeye gelen Erkan Korkmaz’a Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir tarafından köpeği verildi.

BU YIL 7 BİN 715 HAYVAN MUAYENE EDİLDİ

Bu yıl içerisinde 748 hayvana kısırlaştırma yapıldığını dile getiren Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir “Buradaki amacımız hayvanları koruma günü adına bir eylem gerçekleştirmek. Bağcılar belediyesi olarak bu konuya önem gösterdiğimizi vurgulamak istiyoruz. 4 bin metrekarelik bir alanda hayvan barınağı ve müşahede merkezimizde sadece 2022 yılının Ocak ayından beri 7 bin 715 hayvanımızı muayene ve tedavi ettik. 748 hayvanımıza kısırlaştırma uygulaması yaptık. 422 hayvanımıza aşılama yaparken 110 hayvanımızda da sahiplendirme gerçekleştirdik” dedi.

BÜTÇENİN ÖNEMLİ BİR KISMI HAYVANLARA

Yaralı hayvanlar için arayan duyarlı vatandaşlarla sonradan birebir görüştüğünü belirten Başkan Özdemir “Bağcılar belediyesi olarak özellikle kış aylarında yiyecek olmayan noktalara hayvanlarımız için mamalar bırakıyoruz. Bütçemizin önemli bir kısmını hayvanlarımıza ayırıyoruz. Onlar için en iyi en iyi koşulları oluşturacak şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz” şeklinde konuştu. Barınağa hayvanları ziyarete gelen Ömer Elma “Hayvanları ve hayvanlarla olmayı çok seviyorum. Hayvanları beslemek için mama getirdim” dedi. Papağan ve muhabbet kuşu olduğunu söyleyen Irmak Ün “Buradaki hayvanların hepsi çok tatlı. Özellikle de köpekler ile kedileri çok seviyorum. Hayvanlara mama getirdim. İki tane kuşum var” dedi.

Rengarenk yuvalar hayvanları bekliyor

Esenler Belediyesi Dörtyol Meydan’da anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Etkinlikte çocuklar kedi, köpek ve kuşlar için yaklaşık bin adet yuva yaptı. Yuvaları hayal güçlerini kullanarak renklendiren minikler, hayvan hakları konusunda farkındalık sağlandı. Etkinliğe gelen çocuklara mısır, pamuk şekeri ikram edildi. Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Mustafa Uzun, “Hayvan Hakları Günüyle ilgili olarak kültür müdürlüğümüzle birlikte çocuklara farkındalık oluşturmak için çalışma yapıyoruz. Çocuklara hayvanlar için yuva yaptırıp, boyatıyoruz. Çocuklar bunları alıp kendi mahallesine bırakacaklar” dedi.
GÜNDEM
Avrupalı öğrenciler Bağcılar’da çevre eğitimi aldı