Muharrem İnce'ye kaset kumpası: Avrasya Araştırma Şirketi kurucusu Kemal Özkiraz ve 13 kişi gözaltına alındı

Adaylıktan çekilmesi için hakkında çeşitli iddia ve montaj kasetlerle şantaj yapılan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile ilgili sosyal medyadan sahte belge ve fotoğraflar paylaşarak dezenformasyon faaliyetleri yürüttüğü tespit edilen ve aralarında Avrasya Araştırma Şirketi kurucusu Kemal Özkiraz’ın da bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Yeni Şafak, 26 Nisan tarihli "CHP'nin beş ayaklı trol ordusu" başlıklı haberinde, gözaltına alınan Özkiraz'ın maaşlı trollük yaptığını ortaya çıkarmıştı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Kemal Özkiraz

Adaylıktan çekilmesi ve Yedili Masa'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanında olması için baskı yapılan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'ye yönelik gerçekleştirilen kaset şantajı ve kumpası ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma kapsamında aralarında Avrasya Araştırma Şirketi kurucusu Kemal Özkiraz’ın da bulunduğu 13 şahıs gözaltına alındı.

Görüntüler yurtdışından alınma

Yapılan açıklamada sosyal medya hesapları üzerinden sahte belge ve fotoğraflar paylaşılarak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütüldüğü, bahse konu fotoğrafların ise yurtdışı menşeili farklı sitelerden alınmış görüntüler, belge ve dekontların ise internet üzerinden farklı uygulamalar vasıtasıyla üzerinde oynanmış sahte içerikler olduğunun tespit edildiği belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, açık kaynak araştırmasında, İnce tarafından 10 Mayıs'ta Twitter'da iddia edilen olayların araştırılması amacıyla "şantaj", "tehdit", "belgede sahtecilik", "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma" ile "özel hayatın gizliliğini ihlal" suçlarından resen açılan soruşturma kapsamında 17 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği belirtildi.

Açıklamada, şüphelilerden 13'ünün gözaltına alındığı, yurt dışında bulunan 4'ü hakkında da yakalama emri talep edildiği bildirildi.

Yeni Şafak 'CHP trolü' olduğunu ortaya çıkarmıştı

Yeni Şafak, 26 Nisan tarihli "CHP'nin beş ayaklı trol ordusu" başlıklı haberinde, gözaltına alınan Özkiraz'ın maaşlı trollük yaptığını ortaya çıkarmıştı.

CHP'nin trol ağı

CHP sosyal medyada, son olarak Memleket Partisi lideri Muharrem İnce’nin de tepkisine yol açan büyük bir trol ağını yönetiyor. 40 bine yakın trol ve binlerce bot (sahte) hesap, “CHP’li fenomenler”, “Destek veren fenomenler”, “CHP algı timleri”, “Sokak röportajcıları” ve “Sosyal medya habercileri” adı verilen birimlerden oluşuyor.

CHP'nin beş ayaklı trol ordusu

Troller Bay Kemal’e çalışıyor: 40 milyon takipçili 6 trol ağı deşifre oldu


Muharrem İnce paylaşımlarına soruşturma

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden Muharrem İnce açıklaması: 13 hesap tespit edildi