Salihli'yi bir kez daha petrol heyecanı sardı

Manisa'nın Salihli ilçesinde bir üzüm bağında 10 yıl önce açılan ancak "yağ çıktığı" gerekçesiyle bir süre sonra kullanılmayan sondaj kuyusundan tekrar siyah sıvı çıktı.

Haber Merkezi AA
Manisa'da bir sondaj kuyusundan daha siyah sıvı çıktı.

Yağbasan Mahallesi'nde geçen yıl 28 Mayıs'ta bir zeytin bahçesinde açılan sondaj kuyusundan çıkan ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından alınan numunelerin incelenmesi sonucu yüzde 6'sının petrol olduğu belirlenen sıvının ardından bu bahçeye yakın mesafedeki üzüm bağında açılan sondaj kuyusunda da siyah sıvı saptandı.

Bağın sahibi Hilmi Yılmaz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 10 yıl önce açtığı kuyuyu bir süre kullandığını, "siyah sıvı ve yağ çıktığı" için kapattığını belirtti.

Diğer kuyulardaki suyun azalması nedeniyle bu kuyuya tekrar pompa koymak istediklerini kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:

  • "Bu kuyuyu 10 sene önce sulama amaçlı kazdık, içinden yağ çıktı ama biz bunu başka kuyumuz olmadığı için yağlı haliyle 3-5 sene kullandık. Sonra başka yerlere kuyu kazdık, orada su bulunca bunu kullanmadık. Yukarda kazdığımız sular da azalmaya başlayınca buraya bir pompa koyalım, belki yağı kalmamıştır diye düşündük. Tekrar pompa koyunca yağın durduğunu gördük. Yine de kullanacağız, havuza basacağız. 208 metreye pompa koyduk, su olarak iyi ama yağ olması bizim için kötü. Biz yağ çıkınca aslında rahatsız olduk, su bekliyorduk, su istiyorduk, o anda petrol istemiyorduk."

Kuyuda çalışmalar devam ediyor

Öte yandan, geçen yıl 28 Mayıs'ta yine Yağbasan Mahallesi'nde Mustafa Yüksel'e ait zeytin bahçesine sulama için açılan sondaj kuyusundan çıkan ve yüzde 6'sı petrol, yüzde 94'ü su olan sıvı çıkmasının ardından temmuz ayında TPAO tarafından açılan Yağbasan-1 kuyusunda çalışmalar devam ediyor.

Yaklaşık 14 bin metrekarelik alanda döner sondaj tekniğiyle petrol kaynağı tespiti için yürütülen çalışmayla bölgede ham petrol rezerv varlığının ve varsa miktarının tespit edileceği duyurulmuştu.

FOTOĞRAF 12
Manisa'da su kuyusunda bulunan maddede petrol tespit edildi
Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Yağbasan Mahallesi'nde su bulmak için açılan kuyudan siyah ve yanıcı madde incelendi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından yapılan inceleme sonucunda maddenin yüzde 94'ünün su, yüzde 6'sının ise çok kaliteli petrol olduğu belirlendi. AK Parti Manisa Milletvekili İsmail Bilen, "TPAO yetkilileri kısa sürede sahaya gelerek bölgede rezerv tespit çalışması için kuyu açma çalışması başlatacak." dedi.

FOTOĞRAF 10
Manisa'da petrol heyecanı: 5 yıl süreyle arama ruhsatı verildi
Zeytin bahçesini sulama amacıyla açtığı sondaj kuyusundan siyah ve yanıcı maddeye rastlayan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürlüğünün incelemesi sonrası maddenin yüzde 6'sının kaliteli petrol olduğunu söyleyen arazi sahibi Mustafa Yüksel, “Çok heyecanlıyız. TPAO'ya 15 bin 154 hektarlık alan için 5 yıl süreyle petrol arama ruhsatı verildi. Çalışmaların kısa sürede başlayacağını düşünüyoruz" dedi.