28 Mayıs 2023 Gaziantep İslahiye 2. Tur Seçim Sonuçları

28 Mayıs 2023 Gaziantep İslahiye Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçim sonuçları ve Cumhurbaşkanı adaylarının oy oranları belli oluyor. 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılan seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan % 49,5 oy alırken Kılıçdaroğlu %44,9 oy aldı. Adaylardan birinin % 50 + 1’e ulaşamaması nedeniyle seçim ikinci tura kaldı. 2. Tur Cumhurbaşkanlığı seçimi için seçmen 28 Mayıs 2023 pazar günü, sabah saat 08.00’de oy kullanmaya başladı. Oy kullanma işlemi ise saat 17.00’de sona erdi. Peki İslahiye Erdoğan ve Kılıçdaroğlu oy oranı kaç? 2.tur Cumhurbaşkanlığı seçimi oy oranları YSK'dan gelen verilerle anbean Yeni Şafak seçim sayfasında.

Haber Merkezi Yeni Şafak
14 Mayıs 2023 Gaziantep İslahiye Seçim Sonuçları

2023 2. tur seçimleri 28 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 28 Mayıs Pazar günü saat 21.00’da yasakların kaldırılmasının ardından 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçim sonuçları il il açıklanacak. 2023 Gaziantep İslahiye Erdoğan ve Kılıçdaroğlu oy oranlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Gaziantep İslahiye 2. Tur Seçim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

28 Mayıs 2023 Pazar günü oy verme işlemi saat 08.00'de başlayıp saat 17.00'de sona erecek. Seçim günü bütün yayınlar, saat 21.00’den sonra serbest olacak, ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

https://www.yenisafak.com/secim-cumhurbaskanligi-2023-2-tur/tum-sonucl

2023 2. TUR SEÇİM SONUÇLARI

2023 GAZİANTEP CUMHURBAŞKANLIĞI 2. TUR SEÇİM SONUÇLARI

2023 İSLAHİYE CUMHURBAŞKANLIĞI 2. TUR SEÇİM SONUÇLARI

2023 GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİM SONUÇLARI

2023 GAZİANTEP SEÇİM SONUÇLARI

Gaziantep İslahiye Hakkında Bilgi

Gaziantep ilinin ilçelerinden biri olan İslahiye, doğusunda Şanlıurfa ilinin Siverek ilçesi, kuzeyinde Adıyaman ilinin Besni ilçesi, batısında Gaziantep ilinin Nurdağı ilçesi ve güneyinde Hatay ilinin Altınözü ilçesi ile çevrilidir. Bu coğrafi konumu ile önemli bir geçiş noktasıdır. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İslahiye, nüfus açısından da Gaziantep'in en büyük ilçelerinden biridir.

İslahiye ilçesi, tarihi olarak MÖ 2000 yıllarına kadar uzanmaktadır. İslahiye'nin bulunduğu bölge, Pers İmparatorluğu, İskender'in İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Araplar, Selçuklular, Artuklular, Eyyubiler, Memlükler ve Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok medeniyetin hüküm sürdüğü bir bölgedir. İslahiye, bu nedenle tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ünlüdür. İslahiye ilçesi, Gaziantep'in bir ilçesi olarak 1989 yılında kurulmuştur.

İslahiye ilçesi, 1.249 kilometrekarelik bir alanı kapsar ve Gaziantep'in en büyük ilçelerinden biridir. İlçenin coğrafyası, doğusunda Fırat Nehri'nin vadisi, batısında Nurdağı ilçesi ve Şahinbey ilçesi ile çevrelenen dağlık bir arazidir. İlçe, Türkiye'nin güneydoğu kesiminde yer alır ve bu nedenle sıcak bir iklimi vardır. İslahiye'nin en önemli akarsuyu, ilçenin doğusunda yer alan Fırat Nehri'dir.

İslahiye ilçesi, 36 mahalleden oluşmaktadır. Bu mahalleler arasında en kalabalık olanları, Cumhuriyet, Fatih, Şehitlik, Yeni Mahalle, Güneştepe, Hacıbey, Yenice, Atatürk, Çağlayan ve Çukur mahalleleridir. İlçenin merkezinde Cumhuriyet Mahallesi bulunur.

İslahiye ilçesi, 2021 yılı nüfus sayımına göre 128.451 kişilik bir nüfusa sahiptir. Bu nüfusun yaklaşık %70'i kırsal alanlarda yaşamaktadır.

Oy Nasıl Kullanılır?

1- Sandığa gitmeden önce nerede oy kullanacağınızı öğrenin, oy kullanma saatlerine dikkat edin:

Vatandaşlar ilk olarak nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenecek. Bu bilgileri içeren seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayanlar, YSK'nın internet sitesinden, e-Devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek. Seçmen bilgi kağıdının getirilmesi zorunlu olmayacak.

Tüm yurtta oy verme saatleri 08.00-17.00 olarak uygulanacak. Oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı seçmenleri saydıktan ve kimliklerini aldıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. Saat 17.00'den sonra gelen seçmen oy kullanamayacak.

2- Üzerinde T.C. kimlik numarası olan kimlik belgenizi unutmayın:

Sandık başına gelen seçmen, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi, "kimliğini tereddütsüz ortaya koyan" resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini başkana verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecek. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamayacak.

3- Cep telefonuyla kabine girmeyin:

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasak olacak. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekecek.

4- Oy pusulasına mühür dışında işaret koymayın:

Seçmenler, birleşik oy pusulalarında tercih ettiği cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmadan "TERCİH" veya "EVET" mührünü basarak oyunu kullanacak. Oyun geçerli sayılması için "TERCİH" veya "EVET" mührü dışında oy pusulalarının herhangi bir yerine imza atılmaması, işaret konulmaması gerekecek. Zarfa pusulalar dışında bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını düşünen ve yeni pusula isteyen seçmene yenisi verilmeyecek.

5 - Pusulaları tek zarfa koyun:

Seçmene, cumhurbaşkanı seçimi ve milletvekili genel seçimi için iki ayrı oy pusulası verilecek. Tüm oy pusulaları tek zarfa konulacak.

6- Oy kullandıktan sonra imza atmayı unutmayın:

Seçmen, zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adının bulunduğu yerin karşısına imza atacak.

SEÇİMDE KİMLER OY KULLANAMAZ?

  1. 18 yaşı doldurmayan kişiler,
  2. Mahkeme kararı ile kesinleştirilmiş şekilde kısıtı buluna kişiler,
  3. Silah altındaki kıta çavuşları, onbaşı ve erleri oy kullanması yasaktır. Bazı durumlarda çeşitli nedenlerle izin alıp evinde olan silah altındaki kişiler de oy kullanamaz.
  4. Asker olmak için askeri okullarda eğitim alan öğrenciler,
  5. Ceza infaz kurumlarında bulunan hüküm giymiş kişiler de oy kullanamaz.

SEÇİMİN YENİLENMESİ KARARI NASIL ALINIR?

Anayasa'nın 116. maddesine göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebiliyor. Cumhurbaşkanının da seçimlerin yenilenmesini kararı alma hakkı bulunuyor. Bu şekilde yenileme kararı verilmesi halinde genel seçim ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte yapılacak.

SEÇİMİN YENİLENMESİ KARARI ALINDIKTAN KAÇ GÜN SONRA SEÇİM YAPILIR?

Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu'nun 3'üncü maddesine göre, seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde bu karar 48 saat içinde Resmi Gazete'de yayımlanacak ve 60. günü takip eden ilk pazar günü Cumhurbaşkanı ile milletvekili genel seçimi birlikte yapılacak.

SEÇİMİN YENİLENMESİ KARARI ALINIRSA, MEVCUT CUMHURBAŞKANININ GÖREVİ DEVAM EDER Mİ?

Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun, "Seçim sistemi ve uygulanması"nı düzenleyen 4. maddesinin 4. fıkrası, "Cumhurbaşkanının görev süresinin dolması veya seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi ya da seçimlerin tamamlanamaması hallerinde, yenisi göreve başlayıncaya kadar mevcut Cumhurbaşkanının görevi devam eder." hükmünü içeriyor. ​​​​​​​


2023 Gaziantep Araban Seçim Sonuçları

Gaziantep Oğuzeli Seçim Sonuçları 14 Mayıs 2023

14 Mayıs 2023 Gaziantep Nizip Seçim Sonuçları

Gaziantep Şehitkamil Seçim Sonuçları 2023