AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ

G Ü N D E M

Karadeniz hortumu

TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu, 9. Cumhurbaşkanı Demirel ile ANAP eski lideri Yılmaz'a yakınlığı ile bilinen eski Bayındırlık Bakanı Topçu hakkında, Karadeniz Otoyolu iddialara için soruşturma açmaya karar verdi.

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e yakınlığıyla bilinen ANAP'lı eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Yaşar Topçu, geçmişteki iktidarlar döneminde 'kadük kalan' Karadeniz Otoyolu soruşturmasında sonunda köşeye sıkıştı. TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu, Topçu hakkında Meclis soruşturması açılmasına karar verdi.

Soruşturmalardan kurtuldu

Komisyon, ihalede 600 milyon dolar fazla ödeme yapıldığını belirlerken, ihaleyi alacak müteahhitlerin önceden tespit edildiğine dair noter belgelerine ulaştı. 'Zamanaşımından yararlanılmaması' için 'ihaleye fesat karıştırma'dan Topçu hakkında hemen soruşturma açılması istendi. Süleyman Demirel'in 1991'de DYP'nin başına geçtiği dönemde 'DYP-SHP' hükümetinde Ulaştırma Bakanlığı yapan Topçu, DYP'den ANAP'a geçtikten sonra bile Demirel ile olan bağlarını koparmamıştı. Topçu, 'Karadeniz Otoyolu ihalesine' fesat karıştırıldığı iddialarıyla karşı karşıya kalmış ancak 'ANAP iktidarları' nedeniyle hakkında açılacak soruşturmalardan kurtulmuştu.

İhale noterde 'bağlanmış'

Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu'na ulaşan belgelerden Karadeniz Otoyolu ihalesini kazanacak firmaların daha önce noterde tespit ettirildiği sonucuna varıldı. Noterde yapılan tespitte yer alan firmaların tamamının Karadeniz Otoyolu ihalesini kazandığı komisyon tarafından belirlendi. Komisyon, zamanaşımından yararlanmaması için Yaşar Topçu hakkında 'ihaleye fesat karıştırmak'tan Meclis soruşturması açılması gerektiğine karar verdi.

'Zor' günlerin adamı

DYP-SHP hükümetinde bakanlık yapan ve ANAP'a geçtikten sonra da Mesut Yılmaz'ın gözde kurmayları arasında yer alan Yaşar Topçu, batık banka operasyonlarının yapıldığı dönemde Hikmet Sami Türk, Sadettin Tantan ve Zekeriya Temizel için 'çete' ifadesini kullanmış ve "Cavit Çağlar arkadaşımdır. Ona yapılan haksızlıktır" demişti. Topçu'nun, Demirel'e yakınlığıyla bilinen Çağlar'a sahip çıkması dikkat çekmişti. Karadeniz Otoyolu ihalesindeki iddialar nedeniyle Meclis'te daha önce de 'araştırma konusu' olan Topçu, komisyon üyesi Mustafa Verkaya tarafından, "Yatırımları değil, veriliş yöntemindeki yanlışlığı yargılıyoruz. Yatırım yapılıyor diye, milletin parasının çarçur edilmesini kabul edemeyiz" sözleriyle eleştirilmişti. Topçu hakkında İzmit Körfez Geçişi projesi ihalesinde devleti 500 trilyon lira zarara uğrattığı gerekçesiyle araştırma yapılmış, ancak Topçu'nun bu gerekçeyle 'Yüce Divan'a gönderilmemesi' kararı alınmıştı.

Astarı yüzünden pahalı

Karadeniz Otoyolu projesi toplam 730 kilometre uzunluğunda, farklı firmalara ihale edilen cumhuriyet tarihinin en büyük inşaat projelerinden biri. Yapımı süren 4.9 milyar dolarlık otoyol projelerinden en büyüğü olan Karadeniz Otoyolu; Güzelçay-Sinop Yolu, Giresun-Espiye Devlet Yolu, Trabzon-Erzurum Yolu Kopdağı Geçişi, Araklı-Rize Yolu, Bolaman-Perşembe gibi bölümleriyle Samsun'dan Ordu'ya, Trabzon'a ve Rize'ye uzanacak. ANAP döneminde ihalesi yapılan ve farklı firmalara verilen projenin Bakanlar Kurulu kararıyla 1 milyar dolar pahalı fiyata ihale edildiği belirtilmişti. Meclis Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu zarar rakamını 600 milyon dolar olarak belirledi. Karadeniz Sahil Yolu projesi ANAP döneminde ihale edildiği için dönemin Başbakanı Yılmaz'ın suçlandığı ihalelerden biri. Özışık, Limak, Güriş ve Öz Ortak Girişimi'nin üstlendiği işin 2.5 milyar dolara malolması bekleniyor.

 • TBMM BÜROSU ANKARA

 •  
  Ecevit ve Derviş'e Yüce Divan
  57. Hükümet'in Başbakan'ı Bülent Ecevit ile ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş hakkında iki ayrı Meclis Soruşturması açılması isteniyor...
  Emlak davası yeniden
  Yargıtay, Engin Civan ve Selim Edes ile bazı firma yetkilileri hakkında, İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen zamanaşımı dolayısıyla "davayı ortadan kaldırma" kararını bozdu.
  Bir Uzan faciası
  Uzanlar başka 'Frekans'ta
  Uzanlar'ın Frekans adlı yatlarının ABD'nin ürettiği en iyi yatlardan biri olduğu belirtildi. Frekans; yüzme havuzu, lüks otellerdekini aratmayacak odaları ve muhteşem dekorasyonu ile dikkat çeken dev bir alüminyum ev....
  Canikli: Uzanlar'a göz yumamazdık
  'Air Kürdistan' ile Avrupa'ya uçak seferleri
  Kuzey Irak ile Avrupa arasında bağlantıyı sağlayacak bir havayolu kurmak isteyen Barzani ve Talabani'nin, Air Kürdistan'ı için kurmak için 10 milyon Euro'luk fon oluşturduğu bildirildi.
  Kürtçe yayın yolda
  Yerel dillerdeki yayınlarla ilgili yeni bir yönetmelik hazırlayacak olan RTÜK'ün, özel radyo ve televizyonlardaki Kürtçe yayınları takip edebilmek için Kürtçe bilen uzman alacağı bildirildi.
  Osman: PKK'lı değilim
  Irak Geçici Yönetimi'ne atanan 5 Kürt isimden birisi olan Dr. Mahmud Osman, PKK/KADEK'in temsilcisi olduğu iddialarını reddederek, "PKK'ya üye değilim. Bu örgütle ilişkim yok" dedi.
  Metroyu çürütüyorlar
  AİHM'de Türkiye ile ilgili 5 dava
  Yüce Divan tartışması
  Dışarısı çok değişmiş!
  Amerikalılar kılıç ve hançer istiyor
  Beyaz tacirlerine darbe vuruldu
  Kısa kısa...
  21 Temmuz 2003
  Pazartesi
   
  Künye
  Temsilcilikler
  AboneFormu
  MesajFormu
  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
  Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Hayat | Arşiv
  Bilişim
  | Dizi | Karikatür | Çocuk

  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
  © ALL RIGHTS RESERVED