|

AB: Tarih yasalarla belirlenemez

AB Komisyonu sözcüsü Nagy, Fransa Meclisi'nin, “Ermeni soykırımı”nın reddini cezalandıran yasa teklifini kabul etmesine tepki göstererek, kararın İlerleme Raporu'na yansımasının söz konusu olmadığını söyledi. Nagy, “Tarih yasalar ile belirlenemez” dedi.

00:00 - 12/10/2006 Perşembe
Güncelleme: 18:02 - 12/10/2006 Perşembe
Yeni Şafak
AB: Tarih yasalarla belirlenemez
AB: Tarih yasalarla belirlenemez

AB Komisyonu sözcüsü Krisztina Nagy, Fransa Meclisi'nin, “Ermeni soykırımı”nın reddini cezalandıran yasa teklifini kabul etmesine tepki gösterirken, kararın İlerleme Raporu'na yansımasının söz konusu olmadığını söyledi. Nagy, “Tarih yasalar ile belirlenemez” dedi.


AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in sözcüsü Krisztina Nagy, Fransa Meclisi genel kurulunun, “Ermeni soykırımı”nın reddini cezalandıran yasa teklifini kabul etmesine tepki göstererek “Tarih yasalar ile belirlenemez” dedi.


Krisztina Nagy, Fransız Meclis'in kararını değerlendirirken “Tarih yasalara belirlenemez. Komiser Rehn'in söylediği gibi ifade özgürlüğü daha rahat bir şekilde kullanabilmemiz lazım. Her konuya görüşlerin açık olması lazım” şeklinde konuştu.


ABHaber'e göre, Nagy, kararın Türkiye'deki AB reformları zorlaştıracağını, Türkiye ile Ermenistan'ı birbirinden uzaklaştıracağını belirterek “Eğer yasalaşırsa, Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler bloke olur” ifadesini kullandı.


Kararın Türkiye ile ilgili İlerleme Raporuna yansımasının söz konusu olmadığını belirten Nagy, “Rapor Türkiye'nin son bir yılda yaptığı çalışmaları değerlendiriyor. Ermeni soykırımı konusu Türkiye'nin AB üyeliği için ön koşul değildir. AB'nin bu yönde alınmış bir kararı da yoktur. Alınana karar sadece Fransa'ya bağlar” dedi.


18 yıl önce