Dünya ABD Dışişleri heyeti PYD/PKK elebaşlarıyla görüştü

Son Dakika: ABD heyeti PKK'lılarla görüştü!

ABD Dışişleri heyeti PYD/PKK elebaşlarıyla görüştü

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir heyet, terör örgütü PYD/PKK'nın Suriye'de işgal ettiği bölgeyi ziyaret etti. Görüşmede terör örgütü mensupları, Amerikalı yetkililere Suriye'de federal sistem kurulması taleplerini iletti.

Haber Merkezi AA
Suriye'nin Tel Abyad kentindeki PYD karargahına 2016 yılında ABD bayrağı asılmıştı. (Fotoğraf: AA)
Suriye'nin Tel Abyad kentindeki PYD karargahına 2016 yılında ABD bayrağı asılmıştı. (Fotoğraf: AA)

ABD Dışişleri Bakanlığı heyeti, terör örgütü PYD/PKK'nın Suriye'de işgal ettiği bölgeyi ziyaret etti.

Max Martin başkanlığındaki ABD Dışişleri Bakanlığı heyeti dün PYD/PKK'nın sözde eşbaşkan yardımcısı Aldar Halil, Kandil'den gelen örgüt elebaşları Fevze Yusuf ve Bedran Ciya Kürt'le görüştü.

Teröristler ABD'den 'federal sistem' talep etti!
  • Görüşmede terör örgütü mensupları, Amerikalı yetkililere Suriye'de federal sistem kurulması taleplerini iletti.

  • ABD'nin Koalisyon Güçleri özel temsilcisi Brett McGurkk, Rakka da PKK-SDF'li terör örgütü yöneticileri ile buluştu. (Haziran 2017)
  • ABD'nin özel temsilcisi PKK'lı yöneticilerle buluştu!
    OYNAT 00:42
    ABD'nin özel temsilcisi PKK'lı yöneticilerle buluştu!
    ABD'nin Koalisyon Güçleri özel temsilcisi Brett McGurkk, Rakka da PKK-SDF'li terör örgütü yöneticileri ile buluştu.

Heyet daha sonra Aynularab'a (Kobani) geçerek, PYD/PKK'nın paravan örgütü SDG'nin sözde genel komutanı Şahin Cilo kod adlı Ferhad Abdi Şahin ile toplantı yaptı.

Martin, ABD'yi Türkiye ve Rusya'nın inisiyatifiyle düzenlenen Astana toplantılarında temsil eden Amerikan heyetinde yer almış ancak son toplantıya katılmamıştı.

ABD heyeti, terör örgütünün Rakka'nın yönetimini sivillerdeymiş gibi göstermek amacıyla kurduğu Rakka meclisi üyeleriyle de bir araya gelerek, PKK ve DEAŞ'ın el ele harabeye çevirdiği kentin yine PKK eliyle, yeniden inşasını görüştü.

Teslim
oldu
DÜNYA
Teslim oldu

Terör örgütü SDG sözcüsü Talal Silo sorguda
GÜNDEM
Terör örgütü SDG sözcüsü Talal Silo sorguda

Talal Silo her şeyi
anlattı
GÜNDEM
Talal Silo her şeyi anlattı

'SDG'nin kaçan sözcüsü Silo, ABD'nin PYD/PKK'ya desteğini anlatmıştı

Suriye'de bir süre terör örgütü PYD/PKK'nın paravan kuruluşu SDG'nin sözcülüğünü yaptıktan sonra bölgeden kaçan Talal Silo, ABD'nin PYD/PKK'ya desteğini anlattı.

  • Kandil kadrosunun öne çıkan isimlerinden Cilo, PYD/PKK adına uzun süredir silahlı eylemleri yönetiyor. Amerikalı yetkililer saha operasyonlarını, büyük ölçüde Cilo üzerinden yürütüyor.

Suriye'de bir süre terör örgütü PYD/PKK'nın paravan kuruluşu SDG'nin sözcülüğünü yaptıktan sonra bölgeden kaçan Talal Silo, "Cilo ile ABD yönetimi arasında tam bir koordinasyon olduğunu" söylemişti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.