|

ABD'li yönetmen: Darbe girişimine şaşırmadım

ABD'de 5 yıldır FETÖ'nün okullarını araştıran yönetmen Hall, "Filmim 'Killing Ed' için 5 yıla yakın Gülen hareketini araştırdıktan sonra, hükümeti devirmeye kalkışmasına hiç şaşırmadım" dedi.

Yeni Şafak
09:10 - 28/07/2016 Perşembe
Güncelleme: 06:23 - 28/07/2016 Perşembe
AA

ABD'e 5 yıldır Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) okullarını araştıran yönetmen Mark Hall, FETÖ'nün Türkiye'deki darbe girişiminin kendisini hiç şaşırtmadığını söyledi.ABD'de FETÖ okullarıyla ilgili eğitim dünyasında ses getiren "Killing Ed" belgeselini yapan yönetmen Hall, yaptığı açıklamada, "Fetullah Gülen ve yandaşlarının Türkiye'de şiddet içeren bir darbe denemesinde bulunması oldukça endişe verici bir durumdur. Filmim "Killing Ed" için 5 yıla yakın Gülen hareketini araştırdıktan sonra, hükümeti devirmeye kalkışmasından hiç şaşırmadım. ABD'de yıpratıcı ve yozlaştırıcı etkisi olmuştur." dedi.ABD'nin her yıl 500 milyon dolar vermesi ilgimi çekmişti


FETÖ'nün ABD'de birçok politikacı, gazeteci ve akademisyeni nüfuzu altına aldığını belirten Hall, "ABD'de her yıl 150 okulu yönetsin diye 500 milyon doların Fetullah Gülen'in takipçilerine verilmesi benim ilgimi çekmişti." diye konuştu.Amerikalı yetkililere seslenen Hall, "Şimdi soruyorum. Bizim vergiler Gülen tarafından Türkiye'de gerçekleştirilen şiddet içeren askeri darbe girişiminde harcandı mı?" sorusunu yöneltti.Hall, FETÖ elebaşı Gülen'in Türkiye'ye iade edileceğini umduğunu ifade etti.  • ABD
    'li yapımcı-yönetmen Mark Hall, geçtiğimiz Mart ayında yayınlanan belgeselinde Gülen örgütünün ABD genelinde açtığı okulları konu edinmiş ve bu okulların etkisini artırmasını “en kötü senaryo” olarak nitelemişti.
  • FETÖ okullarındaki yolsuzluğu işledi
  • ABD
    'de Paralel Devlet Yapılanması'na (PDY) bağlı okullardaki yolsuzlukları anlatan "Killing Ed" (Ed'i Öldürmek) adlı belgesel birçok eyalette gösterime girdi.
  • Amerikalı bağımsız film yapımcısı Mark Hall tarafından çekilen belgesel, yapımcısının açıklamalarına göre "ABD'deki en yaygın sözleşmeli (charter) okullarındaki yolsuzlukları" ele alıyor.
  • Mart ayında New York'ta gösterime giren ve birçok eyalette de gösterimi yapılan belgeselde, tamamen ABD vatandaşlarının vergileriyle beslenen sözleşmeli okullar listesinin en üst sırasında, neden Türkiye tarafından "terörist" olarak tanımlanan bir kişinin yönetimindeki okulların yer aldığı sorgulanıyor.


#ABD
#FETÖ
#Mark Hall
8 yıl önce