Dünya Almanyada nehirlerdeki düşük su seviyesi ekonomiyi tehdit ediyor

Almanya'da nehirlerdeki düşük su seviyesi ekonomiyi tehdit ediyor

Alman Endüstrisi Federasyonu Başkan Yardımcısı Loesch, ülkedeki sıcak ve kurak havanın etkisiyle yük taşıyan gemilerin kullandığı nehirlerdeki su seviyelerinin düşmesi nedeniyle ağır nakliye taşımacılığının durmasının an meselesi olduğunu söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
​Almanyada nehirlerdeki düşük su seviyesi ekonomiyi tehdit ediyor
Arşiv

Alman NTV kanalının haberinde, Alman su yollarının düşük su seviyesi nedeniyle "alarm verdiği" kaydedildi.

Aşırı sıcaklar Almanya'nın önemli ticaret yollarından Ren Nehri'ni kurutuyor.

Alman Endüstrisi Federasyonu (BDI) Başkan Yardımcısı Holger Loesch açıklamasında, "Kimya veya çelik endüstrisindeki tesislerin kapanması, madeni yağların ve yapı malzemelerinin hedeflerine ulaşmaması veya büyük hacimli ve ağır nakliyelerin artık gerçekleştirilememesi sadece an meselesi." dedi.

Su yollarındaki düşük seviyelerin sonuçlarının teslimat darboğazları, üretim kesintileri ve kısa süreli çalışma gibi etkileri olacağına dikkati çeken Loesch, "Şirketler en kötüsüne hazırlanıyorlar." ifadesini kullandı.

Ren Nehri'nde feribot seferleri durdu

Öte yandan Ren Nehri'ndeki su seviyesinin düşmesi nedeniyle nehir üzerinde feribot seferleri düzenleyen Landskrone şirketi, internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, "su seviyesinin düşük olması nedeniyle seferlerini durdurduğunu" açıkladı.

Avrupa'da kuraklık son 500 yılın en kötü seviyesinde
FOTOĞRAF 10
Title
Avrupa, rekor seviyelere ulaşan sıcaklıklarla kavrulmaya devam ediyor.
Title
Nehirleri kurutan ve ekinlerin zarar görmesine neden olan kuraklık; nakliye, enerji ve gıda üretimi konusunda ciddi olumsuzluklara yol açıyor.
Title
Avrupa'nın batı, orta ve güneyinde neredeyse 2 aydır kaydadeğer bir yağışın görülmemesiyle meteorologlar, kıtadaki kuraklığın 500 yıldan fazla bir süredir görülen en ciddi boyutlara ulaşmış olabileceğine dikkat çekiyor.
Title
Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi'nden Andrea Totti, bu yılki durumu henüz sona ermemesi nedeniyle tam olarak analiz etmediklerini belirterek \"Son 500 yılda 2018'deki kuraklığa benzer bir olay olmamıştı. Ancak bu yıl bence daha kötü.\" ifadesini kullandı.
Title
Totti, kıtadaki kuraklığın hem kuzey hem güney bölgelerde artabileceğine dikkat çekti.
Title
Title
Title
Title
Title
Avrupa'da kuraklık son 500 yılın en kötü seviyesinde
Avrupa son yılların en tehlikeli sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya. Bilim insanları, Avrupa'da halihazırda yaşanan kuraklığın 500 yıldan fazla süredir görülen en şiddetli kuraklık olabileceğini belirtiyor. Öte yandan, tarihin en sıcak yıllarından biri olarak kabul edilen 2022'de kuraklık Avrupa'nın ekonomisini de birçok alanda olumsuz etkiliyor.

Kuraklık ve sıcaklığın sadece Alman ekonomisinin can damarlarından olan Ren Nehri'nin su seviyesini düşürmediğini, Elbe Nehri gibi diğer önemli su yollarında da benzer sorunların yaşandığı kaydedildi.

Büyük nehirler ve kanallar olmak üzere ülkede yaklaşık 7 bin 350 kilometre federal su yolu bulunuyor.

Ren Nehri, dünyanın en işlek su yollarından biri olarak biliniyor.

Federal Alman İç Deniz Taşımacılığı Birliği verilerine göre, Almanya'da kayıtlı yaklaşık 2 bin gemi ile yaklaşık 10 bin kargo gemisi Avrupa'daki nehirlerde hareket halinde bulunuyor.

Avrupa'nın yeni sorunu kuraklık: Enerji krizinin ardından bir darbe daha
DÜNYA
Avrupa'nın yeni sorunu kuraklık: Enerji krizinin ardından bir darbe daha

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.