Dünya APden Le Penin dokunulmazlığını kaldırın talebine onay

AP'den 'Le Pen'in dokunulmazlığını kaldırın' talebine onay

Avrupa Parlamentosu, Le Pen için Fransız yargısından gelen dokunulmazlık kaldırma taleplerini işleme aldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
APden Le Penin dokunulmazlığını kaldırın talebine onay
Fransa'nın cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen

Fransız yargısının hakkında çıkan yolsuzluk iddialarına yönelik Le Pen için Avrupa Parlamentosun'dan dokunulmazlığı kaldırma talebine olumlu yanıt geldi.

Avrupa Parlamentosu, Fransa'nın cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen’in liderliğini yaptığı Milli Cephe (FN) partisinin AP’de parlamenter asistanı olarak çalışıyor gösterilen bazı yönetici ve çalışanlarına “AB fonları ile maaş ödediği” iddiaları üzerine Fransız yargısından dokunulmazlık kaldırma taleplerini işleme aldı.

Fransız mahkemelerinden gelen talebin, Avrupa Parlamentosu'nun konuyla ilgilenen birimine iletildiği belirtildi.

  • İddialar hakkında 2015 yılında AP’nin başvurusu üzerine Fransa’da başlatılan soruşturma kapsamında bu yıl şubat ayında FN’nin Paris banliyösündeki merkezinde arama yapılmış, Fransız basını bu aramada partinin “AB fonlarıyla finansmanının 2012 yılında tasarlandığını” gösteren bir “belgenin” bulunduğunu yazmıştı.

İfade vermeyi reddetmişti

Daha önce dosyaya bakan hakimler, Marine Le Pen'i ifade vermeye çağırmış ancak aşırı sağcı lider cumhurbaşkanlığı seçimleri sonuçlanmadan ifade vermeye gitmeyeceğini açıklamıştı. Avrupa Parlamentosu üyesi olması nedeniyle dokunulmazlığı bulunan Le Pen, zorla ifade vermeye götürülemiyordu.

AB karşıtı politikalarıyla tanınan ve seçilmesi durumunda Fransa'nın AB'den ayrılmasını öngören 'Frexit' referandumuna gidileceği sözü veren Fransız lider ile ilgili dokunulmazlık kararının, AP'nin iç işleyişi nedeniyle en erken Temmuz ayında verilebileceği belirtiliyor.

DAEŞ dosyasında dokunulmazlığı kaldırılmıştı

Avrupa Parlamentosu daha önce başka bir dosyada Marine Le Pen'in dokunulmazlığını kaldırmıştı. Le Pen'in dokunulmazlığının kaldırılmasına neden olan dosya, Ulusal Cephe liderinin sosyal medyadan DAEŞ'in infaz görüntülerini paylaşmasıyla alakalıydı.

Marine Le Pen, hakkında Avrupa Parlamentosu'na yapılan son dokunulmazlık kaldırma başvurusunun, cumhurbaşkanlığı öncesinde kendisine yönelik 'yargı eliyle komplo' olduğunu savunmuştu.

Fransa'da merkez çöktü
DÜNYA
Fransa'da merkez çöktü

Le Pen parti başkanlığından istifa edecek
DÜNYA
Le Pen parti başkanlığından istifa edecek

Londra'da 'Le Pen bir daha asla' protestosu
DÜNYA
Londra'da 'Le Pen bir daha asla' protestosu

Fransa'da oyların tamamı sayıldı
DÜNYA
Fransa'da oyların tamamı sayıldı

Le Pen taktik değiştirdi
DÜNYA
Le Pen taktik değiştirdi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.