Dünya Arakanlı yazar vahşeti bu sözlerle anlattı Kaçmaya çalışanı vuruyorlar

Arakanlı yazar vahşeti bu sözlerle anlattı: Kaçmaya çalışanı vuruyorlar

Myanmar'da Müslümanlara yönelik vahşi katliamlara ilişkin bilgi veren Arakanlı yazar Rahman, saldırıların halen devam ettiğini söyledi. 20 köyde katliamların yaşandığını belirten Rahman, "İnsanların çoğu halen ormanların içinde saklanıyor. Çünkü bir yerden başka bir yere gitmeye çalışanlar vurularak öldürecekler" dedi. Arakanlıların sistematik bir şekide hapsedildiğine vurgu yapan Rahman, 42 toplama kampının olduğunu ancak bu kamplara ziyaretlerin dahi yasak olduğunu belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Arakanlı yazar vahşeti bu sözlerle anlattı: Kaçmaya çalışanı vuruyorlar
Arakanlı Müslümanlar tel örgüleri aşarak kaçmaya çalışıyor...

"Biz Tarifsizler, Bir Myanmar Tabusu" kitabının yazarlarından Arakanlı Habib Rahman, Myanmar'da yaşanan katliamlar ve bölgedeki son gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Arakan'da Müslümanların katledildiği olayların hükümet güçlerinin bölgedeki Budistleri silahlandırmasıyla başladığını belirten Rahman, Rathedaung, Maungdaw ve Buithdaung bölgelerinde Müslümanlara karşı saldırıların halen sürdüğünü kaydetti.

Sadece Rathedaung bölgesindeki saldırılarda 25 Ağustos'tan bu yana yaklaşık 500 Arakanlı Müslümanın hayatını kaybettiğini dile getiren Rahman, "Rathedaung, Maungdaw ve Buithdaung bölgelerinde toplam 20 kasabada katliamlar yaşandı" dedi.

Rahman, Budistlerin saldırılarının başlamasının ardından güvenlik güçlerinin de bölgedeki Müslümanlara saldırdığını anlatarak, güvenlik güçlerinin evlerinden kaçan Müslümanların üzerine bile tankları sürdüğünü ve roketatarlarla saldırdığını ifade etti.

Bu olaylardan toplam 60 bin insanın etkilendiğini tahmin ettiklerini, bunların sadece 10 bininin Bangladeş sınırına kaçabildiğini, çoğunluğun ise bulundukları bölgelerden uzağa gidemediklerini vurgulayan Rahman, "İnsanların çoğu halen ormanların içinde kendi evlerine yakın bölgelerde saklanıyor çünkü bir yerden başka bir yere gitmeye çalışanlar vurularak öldürülecekler" diye konuştu.

"Bu sessiz bir soykırımdır"

Aslında Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırıların Haziran 2012'den beri devam ettiğine dikkati çeken Rahman, "Bu sessiz bir soykırımdır" ifadelerini kullandı.

Rahman, Arakan halkının gıda, tıbbi yardım, eğitim ve hareket özgürlüğü gibi en temel insan haklarından ve ihtiyaçlarından yararlanamadığını belirterek, şöyle devam etti:

  • "Arakan halkı sistematik hapsediliyor ve pek çoğu beş yıldan fazla süredir toplama kamplarında tutuluyor. Arakan'da dünyadan izole edilmiş toplam 42 toplama kampı var. Buraları kimse ziyaret edemez. İnsanların buralara gitmesine izin verilmiyor."

Arakan'da Müslüman halk, fanatik Budistler tarafından katlediliyor!
OYNAT 01:00
Arakan'da Müslüman halk, fanatik Budistler tarafından katlediliyor!
Nefreti ve öfkeyi yasaklayan Budizm'in temel öğretileri ile Budistlerin katliamları birbirine tamamen zıt. Myanmar ordusu ve Budistler, Müslümanlara karşı nefreti körükleyerek katliam gerçekleştiriyor. Oysa Budizm'in kurucusu Buda, doğruluk ilkesini benimsiyor ve 'insanlara zulmetmeyin' diyor.


Arakan ağlıyor
DÜNYA
Arakan ağlıyor

Geç olmadan harekete geçin
GÜNDEM
Geç olmadan harekete geçin

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.