Dünya Avustralya demokrasisinin en büyük kanseri Murdochtur

'Avustralya demokrasisinin en büyük kanseri Murdoch’tur'

Eski Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, medya patronu Rupert Murdoch'ı 'Avustralya demokrasisinin en büyük kanseri' olarak tanımladı. Ruud, "Murdoch sadece bir haber kuruluşu (sahibi) değildir. Murdoch, aşırı sağ ideolojik dünya görüşüne ek olarak, açıkça tanımlanmış ticari çıkarlar peşinde koşan bir siyasi parti gibi faaliyet göstermektedir" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi AA
Medya patronu Rupert Murdoch
Medya patronu Rupert Murdoch

Eski Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, medya patronu Rupert Murdoch için, "Avustralya demokrasinin en büyük kanseri Murdoch’tur" ifadesini kullandı.

Rudd, Avustralya'da yayın yapan Sydney Morning Herald gazetesi için "Avustralya demokrasisinin kalbini yiyen kanser" başlıklı makale kaleme aldı.

Avustralya politikasının son yıllarda kısır, zehirli ve istikrarsız bir hale geldiğini belirten Rudd, medya patronu Rupert Murdoch hakkında sert ifadeler kullandı. Rudd, Murdoch'un ülke siyasetini maniple ettiğini ileri sürerek şunları ifade etti:

Avustralya demokrasisinin en büyük kanseri Murdoch’tur. Murdoch sadece bir haber kuruluşu (sahibi) değildir. Murdoch, aşırı sağ ideolojik dünya görüşüne ek olarak, açıkça tanımlanmış ticari çıkarlar peşinde koşan bir siyasi parti gibi faaliyet göstermektedir.

Avustralya eski Başbakanı Kevin Rudd

İngiltere’nin AB'den çıkışında (Brexit) Murdoch medyasındaki haberlerin etkili olduğuna dikkati çeken Rudd, Amerika’da Fox News’in yaptığı yayınlarla Trump’ın Cumhuriyetçi Parti’nin başına geçmesine destek olduğunu belirtti. Rudd, Avustralya’da basılı medyanın üçte ikisinin sahibinin Murdoch olduğunu ifade etti.

  • Murdoch medyasının gündemi belirlediğini vurgulayan Rudd, Murdoch'ın siyasetçilere, "Ya Murdoch’un istediği yolda yürüyeceksin ya da politik olarak öldürüleceksin" mesajı verdiğini kaydetti.

Rudd, tanıdığı birçok iş adamı, gazeteci ve siyasetçinin, Murdoch’a muhalif olanların başına gelenleri gördükten sonra ona karşı tavır alamadıklarını hatırlattı. Avustralya’daki İşçi Partisi'nin liderliğini yapan Kevin Rudd, 26. Başbakan olarak 2007-2013 yılları arasında görev yapmıştı.

Avustralya’nın yeni Başbakanı Scott Morrison
DÜNYA
Avustralya’nın yeni Başbakanı Scott Morrison
Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede
Gündem

Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede

Barış Pınarı Harekatı'nda dün şehit düşen ve yaralanan askerlerimizin hastaneye sevk edilirken çekilen fotoğrafları dün PKK'ya ait haber kaynakları tarafından paylaşıldı. Askerlerimizin rütbelerine dahi yer verilen bilgiler, "Hastane çevrelerinde PKK gözcüleri mi dolaşıyor?" sorusunu da beraberinde getirdi. yenisafak.com'a bilgi veren güvenlik kaynakları, hastanelerdeki tedbirlerin üst seviyeye çıkarıldığını söyledi.
Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir
Gündem

Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Belgrad'da gerçekleştirilen Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 141. Genel Kurul toplantılarında HDP'li milletvekilinin Fransa öncülüğünde Türkiye'yi kınama amaçlı hazırlanan acil gündem maddesine destek vermesine ilişkin, "HDP'li bir milletvekili Fransa'nın önerisine destek verdi. Türkiye'nin önerisinin de karşısında yer aldı. Bundan büyük bir üzüntü duyduğumu ifade edeyim. Türkiye içerisinde siyasi tartışmaları yapabiliriz. Ama Türkiye'nin dışında bu ülkenin milletvekili, milleti temsil eden milletvekillerinin bu milletin ortak menfaati için milletin ortak kararı için mücadele etmesi gerekir. Malumunuz Anayasa'ya göre milletvekilleri kendisini seçenleri değil milletin tamamını temsil ederler. Bu anlayış ve şuurla hareket etmeleri gerekir. Ben o arkadaşımızı burada kınıyorum." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu'na 22 Ekim'de günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.