|

Barış gücü Müslümanların hayatını kurtardı

Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de yaşayan Müslümanlar, Ruanda, Burundi ve Kamerun'dan gelen Afrika Birliği barış gücü askerlerine, hayatlarını kurtardıkları için müteşekkir.

Aa
00:00 - 11/02/2014 Salı
Güncelleme: 16:16 - 11/02/2014 Salı
Yeni Şafak
Barış gücü Müslümanların hayatını kurtardı
Barış gücü Müslümanların hayatını kurtardı

Bangui'de çoğunlukla Müslümanların yaşadığı Kilometer 5 semtinde yaşayan Abdülayi Tijani, yaptığı açıklamada, "Ruandalı, Burundili ve Kamerunlu askerler, Bangui'de öfkeli Hristiyan çeteler tarafından linç edilecek çok sayıda Müslümanın hayatını kurtardı" dedi.

Tijani, Afrika Birliği barış gücünde görevli bu askerlerin, savunmasız Müslümanlara yönelik çete saldırılarına genellikle kararlı bir biçimde yanıt verdiğini söyledi.

Miskine semtindeki evini terk etmek zorunda kalan ve şu anda havaalanı yakınındaki mülteci kampında yaşayan Zeynep Mahamat da Tijani'nin görüşlerine katıldığını ifade ederek, "Burundili askerler olmasaydı, ailemle bugün ölmüş olabilirdik" diye konuştu.

Mahamat, Burundili askerlerin, Hristiyan çeteler, semtlerinde Müslümanların evlerini yağmalamaya başladığında derhal harekete geçtiğini belirterek, "Bölgeden ayrılırken bizlere eşlik ettiler. Onlara minnettarım" dedi.

Abdülayi Tijani, Fransız askerlerinin Hristiyan çeteler Müslümanları linç ettiğinde ve cansız bedenlerini yaktıklarında genellikle kenarda durup seyrettiklerini savunarak, "Birçok kez Fransız, Kongolu ve diğer barış gücü askerleri, Müslümanlar çeteler tarafından öldürüldüğünde kalabalığı dağıtmaya çalışmak yerine durup izledi" ifadesini kullandı.

Afrika Birliği barış gücü MISCA'da Ruandalı birliğin komutanı Albay Karawanga Jean Paul de AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Biz hem Müslümanları hem de Hristiyanları korumak için buradayız. Önümüzde cinayetlerin işlenmesine izin veremeyiz" dedi.

10 yıl önce