|
Dünya

Belçika'da insanlık ayıbı: Sığınmacıları sokağa terk ettiler

Belçika, uluslararası koruma başvurusunda bulunan sığınmacıları sokağa terk etti. Şimdiye dek sığınmacılara kalacak yer gösterilmemesi nedeniyle açılan 7 bine kadar davanın akabinde, ilk kez Belçika hükümetine bu sebepten dava açıldı. Mahkeme, Belçika devletini sığınmacıları sokağa terk ettiği ve kalacak yer sağlamadığı için suçlu buldu.

20:00 . 1/12/2022 Perşembe
AA
Belçika devleti, sığınmacıları sokağa terk etmesi nedeniyle suçlu bulundu.

Belçika devleti, sığınmacıları sokağa terk etmesi nedeniyle suçlu bulundu.

Belçika'da mahkeme, devleti, uluslararası koruma başvurusu yapan sığınmacılara barınacak yer Açıklama yapan avukat Estelle Didi, Brüksel'de iş mahkemesinde devlete karşı açtıkları davayı kazandıklarını söyledi.

Didi, şimdiye kadar sığınmacılara kalacak yer gösterilmemesiyle ilgili 7 bin kadar davanın kazanıldığını ancak hepsinde dava edilen mercinin, Belçika Federal Sığınmacı Kabul Kurumu (Fedasil) olduğunu, bu kez ise ilk defa devletin suçlu bulunduğunu vurguladı.
Belçika'da önde gelen 10 sivil toplum kuruluşu (STK), meseleyi sene başında mahkemeye taşımıştı. Brüksel Asli Hukuk Mahkemesi, 19 Ocak'ta Fedasil'in "en az bir kişiye kalacak yer verilmeyen veya sığınma başvurusu alınmayan her iş günü başına" 5 bin avro ceza ödemesine hükmetmişti.

Son kararla bu ceza günlük 8 bin avroya çıkarıldı. Ancak STK'ler şimdiye kadar hiçbir ödeme yapılmadığını belirtiyor.

Belçika'da sığınmacıların kabulünden sorumlu federal kuruluş Fedasil'in barınak bulmamasıyla ilgili kriz, bir yılı aşkın süredir devam ediyor. Önemli kısmı 18 yaş altı olan sığınmacılar, mülteci kabul merkezlerinin kapasiteleri dolduğu için sokaklarda yatıp kalkıyor.

#Belçika
#Mahkeme
#Sığınmacı krizi
2 ay önce
default-profile-img
Belçika'da insanlık ayıbı: Sığınmacıları sokağa terk ettiler
Abdullah Avcı: "Kulübün genel olarak bir organizasyona ihtiyacı var"
Erdoğan: Eğer bu kadarını da beceremiyorlarsa ülkenin her meselesini çözmüş parti olarak yardımcı olmaya çalışırız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletin karşısına bir isimle çıkmak yerine bize sataşıyorlar
MHK'nin yeni başkanı Lale Orta oluyor
Başakşehir’de 'Türk Resminin Panoraması Sergisi' Kapılarını Açtı