Dünya Cumhurbaşkanlığı krizi sürüyor

Cumhurbaşkanlığı krizi sürüyor

Lübnan parlamentosu, 17'inci defa cumhurbaşkanını seçemedi. Toplantı yeter sayısı sağlanamadığı için oylama 28 Ocak'a ertelendi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Cumhurbaşkanlığı krizi sürüyor

Lübnan'da cumhurbaşkanlığı seçimi için bugün gerçekleştirilmesi beklenen 17'inci oturum, toplantı yeter sayısı sağlanamadığı için 28 Ocak'a ertelendi.

Lübnan resmi haber ajansı NNA'da yer alan habere göre, Meclis Başkanı Nebih Berri, görev süresi geçen yıl 25 Mayıs'ta biten Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın yerini alacak 14. dönem cumhurbaşkanını seçmek üzere düzenlenen oturumu 28 Ocak 2015'e erteledi.

Lübnan parlamentosunun görev süresinin Haziran 2017'ye kadar uzatılması kararının ardından 3'üncü kez düzenlenen oturumda, 128 sandalyeli mecliste, toplantı yeter sayısı olan 86 kişi bulunmadığı için oylama gerçekleştirilemedi.

Lübnan'da Hizbullah başta olmak üzere bazı gruplar, Suriye rejiminin yanında savaşırken, eski Başbakan Saad Hariri’nin başını çektiği Müstakbel Hareketi ise Suriyeli muhaliflere destek veriyor.

Hizbullah ve ortakları, "uzlaşı adayı olmadığı" gerekçesiyle cumhurbaşkanlığı seçimlerini boykot ediyor. Muhalif partiler, Hizbullah ve Müstakbel Hareketi arasında geçen ay başlayan diyalog görüşmelerini, 7 aydır seçilemeyen cumhurbaşkanının seçileceği konusunda "umut verici" olarak yorumluyor.

Lübnan’da 1943'te varılan milli mutabakata göre, "Maruni Hristiyan" olması gereken cumhurbaşkanı, meclis tarafından seçiliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi adaylık başvurusu gerekmiyor. Meclis, adaylık başvurusunda bulunmayan bir kişiyi de seçebiliyor.

Yeni seçilecek cumhurbaşkanının, ilk turda 128 sandalyeli meclisin üçte ikisinin, ikinci turda ise salt çoğunluğun oyunu alması gerekiyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.