|

Gabriel Çin'de

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, resmi ziyaret kapsamında geldiği Çin'de, Başbakan Li Kıçiang tarafından kabul edildi.

Aa
00:00 - 23/04/2014 Çarşamba
Güncelleme: 08:45 - 23/04/2014 Çarşamba
Yeni Şafak
Gabriel Çin'de
Gabriel Çin'de

Başkent Pekin'de yapılan görüşmede Li, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in geçen ay yaptığı Almanya ziyaretinin ikili ilişkileri ve işbirliğini güçlendirdiğini belirterek, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bu yıl Çin'e planlanan resmi ziyaretini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Çin ekonomisinin yılın ilk çeyreğindeki istikrarlı büyüdüğünü hatırlatan Li, bunu sürdürmek için reformları derinleştireceklerini, hükümet ve piyasalar arasındaki ilişkileri dengeleyeceklerini söyledi.

Li, piyasalara erişimi genişleteceklerinin altını çizerek, ekonomik yapıyı düzelteceklerini vurguladı.

Çin ve Almanya arasında özellikle kentleşme alanında işbirliği fırsatlarının olduğuna dikkati çeken Li, bu durumun Almanya dahil birçok ülkenin işletmelerine ticari fırsatlar sunacağını dile getirdi.

Almanya Başbakan Yardımcısı Gabriel de Pekin yönetiminin reform sürecini desteklemeye hazır olduklarını ifade ederek, Çin'in yatırım ve teknoloji için bir destinasyon olmasını umduklarını belirtti.

Çin ile teknoloji ve inovasyon araştırmaları alanında işbirliğini güçlendireceklerini kaydeden Gabriel, bu alanların taraflar için daha fazla fırsat oluşturacağını sözlerine ekledi.

Beraberinde yaklaşık 50 kişilik işadamı heyetiyle Çin'de temaslarda bulunan Gabriel, Pekin'e yaptığı ziyaretin ardından Şanghay'da Çin iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelecek.

10 yıl önce