|

Hükümet krizi istifa getirdi

Hırvatistan süren hükümet krizi istifayla sonuçlandı, Başbakan Yardımcısı Tomislav Karamarko görevini bıraktı. Karamarko, Başbakan Tihomir Oreskovic'in de istifasını talep etti.

Yeni Şafak
18:58 - 15/06/2016 Çarşamba
Güncelleme: 19:10 - 15/06/2016 Çarşamba
AA

Hırvatistan hükümetinde başbakan yardımcılığı görevini yürüten Tomislav Karamarko görevinden istifa ettiğini açıkladı.Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Karamarko, hükümetteki görevinden ayrıldığını belirterek, diğer Başbakan Yardımcısı Bozo Petrov ve Başbakan Tihomir Oreskovic'in de istifa etmesini talep etti.İstifasını, krizin çözümüne dair olumlu bir hareket olarak nitelendiren Karamarko, krizdeki hükümeti yeni isimlerle tazelemek gerektiğini savundu.Karamarko, yarın Mecliste, Başbakan Oreskovic'in görevden alınmasının oylanacağını anımsatarak, bu oylamanın ardından HDZ olarak yeni bir koalisyon hükümeti kurmak için çalışmalara başlayacaklarını ifade etti.Karamarko'nun istifasının ardından hükümet binasında basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı Bozo Petrov da Başbakan Oreskovic'in görevde kalması şartıyla kendisinin de istifa etmeye hazır olduğunu kaydetti.Yaşanan krizde kendisinin suçlu ve sorumlu olmadığını savunan Petrov, "Yine de istifa etmeye hazırım." ifadesini kullandı.

  1. Hükümet krizi
  2. Hırvatistan'daki hükümet krizi, muhalefetin Karamarko'nun görevden alınması için Mecliste oylama yapılmasını talep etmesiyle başladı.
  3. Koalisyonun küçük ortağı Most Hareketi'nin, oylamada Karamarko aleyhine oy kullanacağını açıklaması üzerine, koalisyon hükümeti çatırdamaya başladı.
  4. Karamarko ile Petrov arasındaki kriz her geçen gün büyürken, Başbakan Oreskovic'in her iki ismin "ülke çıkarları için istifa etmesini" istemesiyle kriz başka bir boyut kazanmış, koalisyonun büyük ortağı HDZ, Oreskovic'in görevden alınması için mecliste oylama yapılmasını talep etmişti.
  5. Hırvatistan Meclisinde yarın, Başbakan Oreskovic'in görevden alınması için oylama yapılacak.
#Hırvatistan
#İstifa
#Tomislav Karamarko
8 yıl önce