Dünya Irakta elle yapılan oy sayımı tamamlandı Sonuç aynı

Son dakika... Irak'ta elle yapılan oy sayımı tamamlandı: 'Yine' aynı sonuç

Irak'ta elle yapılan oy sayımı tamamlandı: Sonuç 'aynı'

Irak'ta elektronik kodlama sistemi ile yapılan seçimlere hile karıştı iddiasıyla elle sayılan oyların sonuçları açıklandı. Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurumu, 13 kentte elle yapılan sayımla elektronik ortamdaki sayım sonuçlarının aynı olduğunu açıkladı.

AA Yeni Şafak
Arşiv: Türkmenler seçimlerde hile olduğunu iddia ederek protesto gösterileri düzenlemişti.
Arşiv: Türkmenler seçimlerde hile olduğunu iddia ederek protesto gösterileri düzenlemişti.

Irak'ta 13 kentte elektronik ortamdaki sayım sonuçlarıyla elle yapılan sayımın sonuçlarında değişiklik olmadığı açıklandı.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurumundan yapılan açıklamaya göre, Kerkük, Erbil, Süleymaniye, Divaniyye, Musenna, Necef, Babil, Duhok, Diyala, Kerbela, Basra, Meysan ve Vasıt kentlerinde elektronik sayımla elle sayımın sonuçlarında herhangi bir değişiklik olmadığı, diğer kentlerde ise ufak değişikliklerin olduğu bildirildi.

Seçimi kazanan koalisyonların oylarında değişiklik olmadığı ifade edilen açıklamada, sadece Bağdat Koalisyonu'ndan (Sünni) Fetih Koalisyonu'na (Şii) bir sandalye geçişinin olduğu kaydedildi.

Haşdi Şabi'nin sandalye sayısı arttı

Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sairun Koalisyonu, elde ettiği sandalye sayısını korurken Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı Fetih Koalisyonu'nun sandalye sayısı 47'den 48'e yükseldi.

Kerkük'te Türkmen yetkililer, itiraz ettikleri sonuçlarda lehlerine değişiklik olmadığı takdirde protesto gösterisi düzenleyeceklerini belirtiyor.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurumu, nihai sonuçları onaylaması için Irak Anayasa Mahkemesine gönderecek. Mahkeme, seçim sonuçlarını onayladıktan sonra meclis, hükümetin kurulması yolununun açılması için ilk oturumunu düzenleyecek.

Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan genel seçimlere şaibe iddiaları ve düşük katılım damgasını vurmuştu. Kerkük'teki Türkmen ve Araplar, oylarının Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lehine çalındığını belirtmişti.

Elektronik kodlama sistemi ile yapılan sayımlarda yaşanan skandallar tüm bölgelerde büyük tepkilere sebep olmuştu.

REKLAM

Başbakan Haydar el-İbadi'nin Nasır Koalisyonu 42, eski Başbakan Nuri el-Maliki'nin Kanun Devleti Koalisyonu 26, Ammar el-Hekim'e bağlı Ulusal Hikmet Koalisyonu 20 sandalye kazanmıştı. Eski Başbakanlardan İyad Allavi'nin Vataniyye Koalisyonu 21 milletvekili çıkarırken Sünnilerden ise Usame en-Nuceyfi'nin Karar Koalisyonu 20 sandalye kazanmıştı.

TÜRKMENLER AYAKLANMIŞTI

Irak’ın Türkmen nüfus ağırlıklı illerinden Kerkük’te ortaya çıkan tablo Türkmenleri ayaklandırmıştı. Cumartesi akşam saatlerinde meydanlarda toplanarak protesto eylemi başlatan Türkmenler, 25 Eylül Korsan Referandumu’nun intikamının sandık yolu ile alınmaya çalışıldığını belirtilmişti.

Seçim süreci ve sonuçlarını Yeni Şafak’a değerlendiren Irak Eski Milletvekili Feyha Bayatlı, “Uzunköprü’de 8 bin Türkmen seçmen olmasına rağmen, Türk adaylara sadece 9 oy çıktı. Yoğun itirazlar sonucu bu sayı 300’e çıkarıldı, Kerkük’te ise Kürtler 8 milletvekilliği kazanırken sandık hileleri nedeni ile Türkmenler sadece 2 sandalye kazandı” diye konuşmuştu.

Irak’ta hileli seçim
DÜNYA
Irak’ta hileli seçim

PKK’nın Irak’ta
seçim oyunu
DÜNYA
PKK’nın Irak’ta seçim oyunu

Irak sandığa gitti
DÜNYA
Irak sandığa gitti

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.