|

Kritik zirve başladı

Ukrayna''daki krizin tarafları Cenevre''deki 4''lü toplantıda bir araya geldi. Rusya''nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna''daki geçici hükümetin Dışişleri Bakanı Andri Deşitsya; ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton''ın gözetiminde Cenevre''de görüşmelere başladı.

İha
00:00 - 17/04/2014 Perşembe
Güncelleme: 14:51 - 17/04/2014 Perşembe
Yeni Şafak
Kritik zirve başladı
Kritik zirve başladı

Ukrayna''nın doğusunda Rus yanlılarının ayaklanması ve Ukrayna''daki geçici hükümetin başlattığı operasyonların gölgesinde krizin tarafları Rusya ile Ukrayna''nın dışişleri bakanlarının katılımıyla başlayan kritik zirveye ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da eşlik ediyor. Cenevre kentindeki 4''lü toplantıda Ukrayna''da bir süredir devam eden krizi sonlandırmanın yolları aranacak. Batı destekli Kiev yönetimi Ukrayna''nın doğusundaki karışıklığın arkasında Rusya''nın olduğunu savunurken, Moskova ise Rus destekli Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç''in ülkeden kaçmasına neden olan olayların ardından kurulan geçici hükümeti gayrimeşru olarak tanımlıyor.

ABD''li yetkililer tarafından yapılan açıklamada ise Cenevre''deki görüşmelerden sonuç çıkmaması durumunda Rusya''ya yeni yaptırımların uygulanacağı belirtildi.

10 yıl önce