DünyaLübnan Cumhurbaşkanı Avn Haririyi bekleyemeyiz

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn: Hariri'yi bekleyemeyiz

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'dan Suudi Arabistan'da istifa eden Lübnan Başbakanı Saad el Hariri hakkında yeni bir açıklama geldi. Avn resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Hiçbir şey Başbakan Hariri'nin 12 gündür dönmemesini haklı göstermez. O nedenle onun Viyana Anlaşması'na aykırı olarak gözaltında tutulduğunu varsayıyoruz" dedi.

Haber MerkeziDiğer
Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, Hariri'nin Suudi Arabistan'da zorla tutulduğunu öne sürdü.
Lübnan Cumhurbaşkanı Avn, Hariri'nin Suudi Arabistan'da zorla tutulduğunu öne sürdü.

Hariri'nin Suudi Arabistan'da zorla tutulduğunu öne süren Avn, Lübnan Cumhurbaşkanlığı'nın resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Hariri'nin alıkonulmasının uluslararası insan haklarının ihlali olduğunu savundu.

Avn "Hiçbir şey Başbakan Hariri'nin 12 gündür dönmemesini haklı göstermez. O nedenle onun Viyana Anlaşması'na aykırı olarak alıkonulup gözaltında tutulduğunu varsayıyoruz" dedi.

"Dönüşünü uzun süre bekleyemeyiz"

Yurtdışından yapılan istifayı kabul edemeyeceğini de belirten Avn, "Hariri'nin dönüşü için uzun süre bekleyemeyiz, devletin işleyişini durduramayız" dedi.

Hariri 2 gün önce döneceğini söylemişti

Hariri dün Twitter'dan yaptığı açıklamada Lübnan halkına 'itidal' çağrısı yaparak, 2 gün içinde Lübnan'a döneceğini açıklamıştı.

Hariri ondan önce Future TV'deki röportajında da isitfa kararını kendi iradesiyle verdiğini ve Lübnan'a dönüp istifası için resmi işlemleri yerine getireceğini açıklamıştı.

  • Hariri, 4 Kasım'daki açıklamasında da kendisine yönelik suikast tehdidi olduğunu savunarak istifa kararı aldığını belirtmiş, Lübnan'daki mevcut siyasi atmosferin 2005'te babası ve eski Başbakan Refik Hariri'nin öldürülmesinden önceki anlara benzediğini savunmuştu.

"Hareket özgürlüğü kısıtlanıyor"

Hariri istifa açıklamasında İran ve Lübnan Hizbullah'ının Lübnan'ı ve bölgeyi istikrarsızlaştırmaya çalıştığını savunmuş ancak Tahran bu suçlamaları reddetmişti.

Lübnan Hizbullah'ı lideri Hasan Nasrallah ise istifanın arkasında Suudi Arabistan'ın olduğunu iddia etmişti.

Suudi Arabistan daha önce Hariri'nin ev hapsinde tutulduğu iddiasını reddetse de Hariri'nin 'hareket özgürlüğünün kısıtlandığı' yönündeki suçlamalar konusunda bir açıklamada bulunmamıştı.

Hariri'den Lübnan'a dönüyorum mesajı
DÜNYA
Hariri'den Lübnan'a dönüyorum mesajı

Lübnan'da neler oluyor?
DÜNYA
Lübnan'da neler oluyor?

Şenol Güneş: Caner'e ceza vermem
Spor

Şenol Güneş: Caner'e ceza vermem

Beşiktaş'ta teknik direktör Şenol Güneş düzenlenen basın toplantısında Bayern Münih karşısında alınan farklı mağlubiyetle ilgili üzüntüsünü dile getirdi. Tecrübeli çalıştırıcı karşılaşmada Caner Erkin'in oyundan çıkarken kendisine gösterdiği tepki hakkında ise TFF'yi hedef alan ifadeler kullandı.
Polis çocuğu öldüreni 'CSI' gibi çalışarak buldu
Gündem

Polis çocuğu öldüreni 'CSI' gibi çalışarak buldu

Adana'da 3 yaşındaki bir çocuğun yüksekten düşerek sokakta öldüğü ileri sürülünce polis, CSI NY (Olay Yeri Araştırma New York) dizisindeki olayı çözme tekniklerinin bir benzerini uygulayarak çocuğa bir kamyonetin çarpıp kaçtığını belirledi. Kamyonet şoförü yakalanarak gözaltına alındı.
'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'
Gündem

'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'

Bursa’da kalbinin altından bıçak yarasıyla hastaneye gelen kişiyi hayatta tutabilmek için çalışan Acil Tıp Uzmanı Dr. Hüseyin Yenice ameliyathaneye gidene kadar sedyenin üzerinde kalp masajı yaptı. Doktorun insan hayatı için gösterdiği bu çaba ise saniye saniye kameralara yansıdı.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...
Cengiz Ünder yine attı
Spor

Cengiz Ünder yine attı

Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında Roma deplasmanda Shakhtar ile karşılaştı. Milli gururumuz Cengiz Ünder, Roma'yı 1-0 öne geçiren golü attı