Dünya Nijeryada terörle mücadelede birlik çağrısı

Nijerya'da terörle mücadelede 'birlik' çağrısı

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'nın Zamfara eyaletinde yapılan katliamların ardından ülkede terörle mücadelede "birlik" çağrısı yapıldı. Eski Havacılık Bakanı ve iktidar partisi Tüm İlericiler Kongresinin (APC) üst düzey yetkilisi Femi Fani-Kayode, Zamfara eyaletinde 200'den fazla sivilin öldürülmesinin ardından bölgeyi ziyaret etti. Fani-Kayode, Zamfara'daki son saldırıların bir trajedi olduğunu ifade etti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Nijeryada terörle mücadelede birlik çağrısı
Arşiv

Ülkede artan saldırılarda yabancı unsurların parmağı olduğunu işaret eden Fani-Kayode, "Etnik kökenimiz, dini veya siyasi eğilimlerimiz ne olursa olsun bizi bölmek isteyen yabancılarla savaşmak için birleşmek zorundayız." dedi.

Fani-Kayode, ülkedeki güvenlik sorunlarıyla mücadele için hükümetin elinden geldiğini yapmaya devam edeceğini kaydetti.

Zamfara'nın Anka ve Bukkuyum bölgelerinde 4-5 Ocak'ta yapılan silahlı saldırılarda 200'den fazla kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmış, binlerce kişi evini terk etmişti.

Devlet Başkanı Muhammed Buhari, saldırının ardından bölgeye asker takviyesi yaparak, Zamfara ve komşu eyaletleri "uçuşa yasak bölge" ilan ederek bölgedeki madencilik faaliyetlerini yasakladı.

Cumhurbaşkanı Nijerya'da açıklama yaptı: Çabaları takdire şayan
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Nijerya'da açıklama yaptı: Çabaları takdire şayan

Nijerya'da şiddet ülke geneline yayıldı: Gösterilerde 94 sivil ve polis öldü
DÜNYA
Nijerya'da şiddet ülke geneline yayıldı: Gösterilerde 94 sivil ve polis öldü

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.