Dünya TBMM Başkanı Mustafa Şentop Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile bir araya geldi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile bir araya geldi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı Sarayında gerçekleşen kabul, görüntü alınmasının ardından basına kapalı gerçekleşti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
TBMM Başkanı Mustafa Şentop Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile bir araya geldi
​TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç toplantısından bir kare.

Edinilen bilgiye göre, TBMM Başkanı Şentop, görüşmede, bugün Türkiye-Sırbistan ilişkilerinin tarihteki en üst seviyeye ulaştığını ve her geçen gün daha da geliştiğini ifade etti. İki ülke arasındaki ilişkilerin bu seviyeye ulaşmasında, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile kurduğu özel dostluğun büyük rolü olduğunun altını çizen Şentop, "15 Temmuz hain darbe girişiminden hemen sonra Sayın Cumhurbaşkanı'mızı aramanızı hiçbir zaman unutmayacağız." dedi.

İki ülke ilişkilerinin parlamento boyutuna da büyük bir önem atfettiklerini belirten Şentop, "Ekonomik ilişkilerimiz de sürekli daha iyiye gidiyor ve güçleniyor. İkili ticaret, yatırım ve turizm rakamlarında yukarı yönlü müspet gelişmeler var. İkili ticaretimizin bu sene 2 milyar dolara ulaşarak yeni bir rekor kırmasını ümit ediyoruz. Ülkenizdeki yatırımlarımıza her geçen gün yenilerini ekleniyor. Türk yatırımları 10 senede 1 milyon dolardan 250 milyon dolara yükseldi. Buradaki yatırımlarımızın artmasında iş insanlarımıza verdiğiniz güçlü desteğin büyük rolü var." değerlendirmesinde bulundu.

Kültürel iş birliği alanında TİKA'nın önemli bir rol üstlendiğini dile getiren Şentop, "TİKA ortak tarihi ve kültürel mirasımızı korumaya yönelik projelerini hız kesmeden sürdürüyor." diye konuştu.

Balkanlarda barış ve istikrarın sağlanmasında Türkiye ve Sırbistan'ın iş birliğinin yadsınamayacağını belirten Şentop, "İş birliğimizi her alanda daha da geliştirmeye ve bölgenin topyekun kalkınmasına katkıda bulunmaya kararlıyız." diye konuştu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç de Türkiye ile ilişkileri geliştirmeye ve üst düzeyde tutmaya her zaman destek olacağını vurgulayarak "Sevgili dostum Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a selamlarımı iletin. Ziyaretiniz bizi memnun etti. Çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Görüşmede, Şentop’a, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, AK Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir ve CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Aygün’den oluşan parlamento heyeti de eşlik etti.

TBMM Başkanı Şentop’tan Kuzey Makedonya’ya FETÖ Uyarısı
DÜNYA
TBMM Başkanı Şentop’tan Kuzey Makedonya’ya FETÖ Uyarısı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop İspanya medyasına konuştu: Türkiye daha fazla göçmen alamaz
GÜNDEM
TBMM Başkanı Mustafa Şentop İspanya medyasına konuştu: Türkiye daha fazla göçmen alamaz

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.