DünyaTrumptan İsraile Kudüs şoku

Trump’tan İsrail’e Kudüs şoku

ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk yurt dışı gezisinin ikinci durağı İsrail olacak. ABD Başkanı, İsrail işgali altındaki Kudüs’te bulunan Burak Duvarı’na (Ağlama Duvarı) ziyaretinde, bölgenin İsrail ait olmadığı gerekçesiyle yanında Başbakan Netanyahu’yu istemedi. Trump’ın bu tavrı İsrail’de şok etkisi oluşturdu.

Haber MerkeziYeni Şafak
​Trump’tan İsrail’e Kudüs şoku
​Trump’tan İsrail’e Kudüs şoku

ABD’nin Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan, İsrail ve Vatikan’ı kapsayan ilk yurt dışı ziyareti ilgili ülkelerde yankı bulmaya başladı. ABD Başkanı, gezisinin 22 Mayıs’ta ikinci durağı olacak İsrail’e de ilk şoku gitmeden yaşattı. Trump, temasları sırasında uğrayacağı İsrail işgali altındaki Kudüs’teki Burak Duvarı’na (Ağlama Duvarı) ziyaretinde, yanında İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu istemediğini belirtti. Gerekçe olarak ise duvarın bulunduğu bölgenin İsrail’e ait olmadığı gösterildi. Trump, Burak Duvarı'nı (Ağlama Duvarı) ziyaret eden ilk ABD Başkanı olacak. Trump'ın ilgili kararı bölgesel dengeleri dikkate alarak verdiği belirtiliyor

BURASI SİZİN BÖLGENİZ DEĞİL

Trump’ın İsrail’e gidişi öncesi ABD’li ve İsrailli yetkililer ayrıntıları konuşmak için Burak Duvarı’nı birlikte ziyaret etti. İsrail ekibi Başbakan Netanyahu’nun da Trump’a Ağlama Duvarı’nda eşlik etmesini istedi. Ancak ABD’li yetkililer, İsraillilerin bu talebini reddetti. İsrail medyasına göre, ABD ekibinden bir yetkili İsraillilere, “Siz neden bahsediyorsunuz, bu sizi ilgilendirmez. Burası sizin sorumluluğunuz da bile değil. Sizin bölgeniz değil. Burası Batı Şeria’nın bir parçası” dedi. İsrail tarafının bu çıkış karşısında büyük şok yaşadığı ve ABD’li yetkililer ile Beyaz Saray’dan açıklama istediği ifade edildi. Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster ise gazetecilere yaptığı açıklamada, Burak Duvarı’nın (Ağlama Duvarı) nerede olduğuna dair sorulara yanıt vermekten kaçındı.

Donald Trump

ELÇİLİĞİN TAŞINMASINDAN VAZGEÇTİ

Trump’ın daha önce seçim sürecinde öne çıkardığı ve tartışma oluşturan, Tel-Aviv’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma planından da şimdilik vazgeçtiğini belirtiliyor. Reuters’a isminin gizli kalması koşuluyla konuşan üst düzey Amerikalı yetkili, elçiliğin Kudüs’e taşınma kararının Filistin meselesinin çözümü için engel teşkil edebileceğini açıkladı. Kararda ABD Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve istihbarat servislerinin uyarısının etkili olduğu belirtildi.

ABD tarihinin "En büyük cadı avı"

ABD'de FBI sarsıntısı her geçen gün yeni boyut kazanıyor. Adalet Bakanlığı, Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerini etkilediği iddialarıyla ilgili soruşturmanın başına Federal Soruşturma Bürosu (FBI) eski Direktörü Robert S. Mueller’i atadı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein, Mueller’in Rusya’nın ABD seçimlerini etkilediği iddiaları ve bununla ilişkili konular hakkındaki soruşturmayı yürütmek üzere özel yetkili savcı olarak atandı. ABD Başkanı Donald Trump, atamaya Twitter’dan yaptığı “Obama yönetimi ve Clinton kampanyası sürecinde yapılan onca hukuksuzluğa rağmen özel yetkili savcı atanmadı. Bu Amerikan tarihinde bir politikacıya karşı yürütülen tek ve en büyük cadı avıdır” açıklamasıyla tepki gösterdi.

Arap NATO’su gündemde

Trump’ın Suudi Arabistan’ı ziyareti sırasında Arap NATO’su olarak çervelenen yeni bir bölgesel güvenlik şemsiyesinin oluşturulması gündeme gelecek.Fikrin, Trump’ın danışmanı ve damadı Jared Kushner ile Suudi Arabistan Veliaht İkinci Prensi Muhammed bin Selman arasında yapılan görüşmeler sonucu geliştirildiği açıklandı.

TSK Afrin'e mühimmat taşıyan PKK/PYD konvoyunu vurdu
Dünya

TSK Afrin'e mühimmat taşıyan PKK/PYD konvoyunu vurdu

Genelkurmay Başkanlığından, Afrin'de PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait 30-40 araçtan oluşan konvoyun vurulduğu bildirildi.
SSM insansız kara aracının ilk görüntülerini paylaştı
Teknoloji

SSM insansız kara aracının ilk görüntülerini paylaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesini verdiği insansız tanklara ilişkin çalışmalar sürerken Savunma Sanayii Müsteşarlığı, insansız kara aracının ilk görüntülerini paylaştı. SSM, 20'den fazla insansız kara aracının yakın zamanda TSK'ya teslim edileceğini ve Zeytin Dalı Harekatı'ndan kullanılacağını açıkladı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Yarın 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...