Dünya Venezuelada ABDnin desteklediği Guaidonun gelirleri soruşturulacak

Venezuela'da ABD'nin desteklediği Guaido'nun gelirleri soruşturulacak

Venezuela'da ABD'nin desteklediği Guaido'nun gelirleri soruşturulacak

Venezuela’da ABD'nin açık desteği ile Maduro'ya karşı ayaklanan muhalif lider Guaido'nun bazı ulusal ve uluslararası kurumlardan gerekçe göstermeden karşılıksız para aldığı iddiasıyla gelirleri hakkında soruşturma başlatıldı.

Haber Merkezi AA
Juan Guaido
Juan Guaido

Venezuela’da muhalif lider Guaido'nun bazı ulusal ve uluslararası kurumlardan gerekçesiz para aldığı iddiasıyla gelirleri hakkında soruşturma başlatıldı.

Venezuela Devlet Denetçiliğinden yapılan açıklamada, muhalif lider Juan Guaido'nun geliri hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi.

GEREKÇE GÖSTERMEDEN PARA ALDIĞI İDDİA EDİLDİ

Açıklamada ayrıca, çoğu batı ülkesince geçici başkan olarak tanınan Ulusal Meclis Başkanı Guaido’nun "uluslararası ve ulusal kurumlardan herhangi bir gerekçe göstermeden para aldığı" iddia edildi.

  • Kurumun Başkanı Elvis Amoroso, milletvekillerinin anayasaya göre görevleri sırasında özel ya da başka bir kamu görevi nedeniyle para alamayacağına dikkati çekerek, Guaido’nun mal varlığı bildirgesinde bazı sahte veriler olduğunu söyledi.

GUAIDO KAMU GÖREVİNDEN MEN CEZASI ALABİLİR

Guaido, suçlu bulunması durumunda para ya da kamu görevinden men cezası alabilir. Böyle bir durumda milletvekilliği ve meclis başkanlığı görevi düşebilir. Ayrıca Guadio hakkında ceza davası açılabileceği de değerlendiriliyor.

"Yabancı asker müdahalesine" olumsuz cevap vermedi

Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, "ülkedeki acil insani durumu" durdurmak için yabancı bir gücün askeri müdahalesine izin verip vermeyeceklerine yönelik soruya muhalefet olarak mümkün olan her şeyi yapacakları yanıtını verdi.

Tarihinin en ciddi siyasi krizlerinden birini yaşayan Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun meşruiyetini kabul etmeyen ABD ve bölgedeki bazı ülkelerin "insani yardım" iddiasıyla başlattıkları ve askeri müdahale ihtimaline evrilen tartışmalar sürüyor.

Guiado, konuyla ilgili AFP'ye verdiği ve ülke basınında yer bulan röportajda Venezuela muhalefetinin "ülkedeki insani acil durumu durdurmak için mümkün olan her şeyi" yapacağını vurguladı.

Guaido, birçok batı ülkesin tarafından tanınan geçici devlet başkanlığı sıfatı ile ABD ya da başka bir gücün varlığına yeşil ışık yakıp yakmayacağı yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

Biz elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bu elbette çok polemiğe neden olan bir konu fakat çocukların ölmemesi, insanların hayatlarını kurtarabilmek ve ülkeyi yönetilebilir hale getirip insani duruma müdahale edebilmek için Ulusal Meclisin egemenliğini ve yetkilerimizi kullanarak ne gerekiyorsa onu yapacağız.

Venezuela ordusundan dev tatbikat
DÜNYA
Venezuela ordusundan dev tatbikat

Pentagon Venezuela'yı işgale niyetli
DÜNYA
Pentagon Venezuela'yı işgale niyetli

Guaido yabancı askeri müdahale sorusuna olumsuz cevap vermedi
DÜNYA
Guaido yabancı askeri müdahale sorusuna olumsuz cevap vermedi

Önce harita şimdi fotoğraf: ABD psikolojik savaşa devam ediyor
GÜNDEM
Önce harita şimdi fotoğraf: ABD psikolojik savaşa devam ediyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.