|

Yunan Bakan: Avrupa Türkiye'ye karşı demokratik davranmıyor

Yunanistan'ın eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis, Türkiye ve Avrupa Birliği'ne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Varufakis, "AB kurumları Tükiye'ye karşı demokratik davranmıyor" dedi.

Yeni Şafak
17:40 - 24/03/2017 Cuma
Güncelleme: 17:56 - 24/03/2017 Cuma
DHA
Aleksis Çipras hükümetinde yer alan ve aslen bir ekonomi profesörü olan Yanis Varoufakis, Yunanistan'la kreditörler arasında uzlaşma sağlanabilmesi amacıyla istifa ettiğini açıklamıştı.
Aleksis Çipras hükümetinde yer alan ve aslen bir ekonomi profesörü olan Yanis Varoufakis, Yunanistan'la kreditörler arasında uzlaşma sağlanabilmesi amacıyla istifa ettiğini açıklamıştı.

Yunanistan'da Syriza hükümetinin eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırın kalktığını görmek istediğini belirtti. Türkiye ile AB arasında yaşanan krize değinen Varufakis, AB kurumlarını demokratik olmamakla suçladı.Yabancı Basın Derneğinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Varufakis, AB üyesi olmayan ülkelere yönelik de bazı tavsiyelerde bulundu."Türkiye ile aramızdaki sınır kalkmalı"


Birlikten çıkma kararı alan (Brexit) İngiltereyle ortaklığın sürdürülmesine ilişkin tavsiyelerini sıralayan Varufakis, Türkiye ile de benzer bir formül uygulanabilir mi? Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki tavrınız nedir?" sorusuna şöyle yanıt verdi:"Bu konuda taraflıyım. Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırın kalktığını görmek istiyorum. Ülkelerimizin mümkün olduğunca birbirine yaklaşmasını istiyorum. Çıkarlarımızın ortak olduğuna inanıyorum ve bunu göremiyorsak, nedeni yeterince sofistike olmamamızdır.""Türkiye, Avrupa'nın ayrılmaz bir parçasıdır"


Türkiyeyi Avrupanın ayrılmaz bir parçası olarak gördüğünü ifade eden Varufakis, "Türkiye'deki siyasi durum da Avrupa'daki


siyasi durum da değişmesi gerekli" dedi.Varufakis, "Türkiye ile bazı AB ülkeleri arasında böyle bir kriz yaşanırken sizce Türkiye'nin hala AB üyeliği mümkün mü?" sorusuna ise, "Neyin mümkün olup olmadığı ortak iradeye bağlıdır. Bence bizim amacımız, Türkiye'nin de dahil olduğu Pan-Avrupacı bir demokrasi olmalıdır. "Maalesef AB çok da demokratik değil. Ben bunu şahsen tecrübe ettim. ülkelerimiz demokratik; Almanya, Fransa, Yunanistan demokratik, ama AB kurumları demokratik değil" diye karşılık verdi.Türkiye'nin de gittikçe daha fazla demokrasiden uzaklaştığını savunan Varufakis, "AB'nin de Türkiye'nin de demokratikleşmesinin ve demokratik bir birliktelikte buluşmasının çok önemli olduğuna inanıyorum" dedi.AB'yle sert müzakereler sonucu 4 ayda istifa etmişti


Avrupa Birliği'nden Yunanistan'a nakit akışının yeniden sağlanması için yürütülen müzakereler boyunca taviz vermeyen, sert ama renkli kişiliğiyle dikkat çeken Yanis Varufakis, 2015teki kritik kemer sıkma referandumunun ardından, hükümetin desteklediği "hayır" oyunun açık ara kazanmasına rağmen 4 ay sonra görevinden istifa etmişti.Aleksis Çipras hükümetinde yer alan ve aslen bir ekonomi profesörü olan Yanis Varoufakis, Yunanistan'la kreditörler arasında uzlaşma sağlanabilmesi amacıyla istifa ettiğini açıklamıştı.
#Yunanistan
#AB
#Yanis Varufakis
7 yıl önce